Bakterid ja seened teevad hammaste lõhkumiseks koostööd

Terved hambad on suur väärtus.
Terved hambad on suur väärtus. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Teadlased avastasid, et bakterite ja seente kogumid teevad koostööd, mistõttu suudavad nad suus kiiremini oma leviala laiendada ja seeläbi rohkem hambaid lõhkuda.

Kõigi elusolendite kehal ja sisemuses elab triljoneid mikroorganisme. Samuti pesitsevad mikroobid suus. Nad katavad hambaid ja eritavad oma elutegevusega happeid, mis uuristavad omakorda auke hambaemaili. Uuringu ühe autori sõnul oli varem olemas teadmine, et bakterid on need, mis suus ükshaaval kogunevad ja põhjustavad hammaste lagunemist. 

Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes avaldatud uuring näitab, et seened ja bakterid võivad teha ühise eesmärgi nimel koostööd. Piltlikult jalutavad nad koos üle hammaste pinna. Säärase koostöö tulemusena lagunevad hambad kiiremini kui siis, mil seened ja bakterid tegutseksid mõlemad omapäi.

Uurimisrühm kogus süljeproove väikelastelt, kellel oli probleem lagunevate hammastega. Teadlased leidsid eripärase bakteri ja seente koosluse, mida tervete hammastega laste süljes ei esinenud. Neid mikroskoobi all vaadates selgus, et bakterid ja seened olid võimelised suus liikuma üsna keerulisi teid pidi.  

Väikesed bakterirakud kippusid kobarasse kogunema ja moodustasid kleepuva sideaine, mille külge haakisid end seenerakud. Nii moodustasid nad justkui jäsemed, millega sai tekkinud kooslus tervikuna edasi liikuda. Mikroskoobi all paistis, et moodustunud seente ja bakterite kogum justkui kõndis või suisa hüppas. Kui kaks sellist moodustist oleksid üksteise lähedal, suudaksid nad piltlikult teineteisel käest haarata ja kasvada veelgi suuremaks moodustiseks.

Sellised moodustised kasvasid teadlaste sõnul kiiremini ja olid vastupidavamad kui seene- ja bakterikolooniad eraldi. Uuringu läbiviinud teadlased võrdlesid suus olevaid mikroobe kogukonnaga, kes püüab oma territooriumi laiendada, et uut maad saada. 

Teadlaste sõnul on avastus oluline, sest uuris bakterite ja seente käitumisele lisaks ka ajalist ning ruumilist mõõdet. Tulevased uuringud võiksid kindlaks teha, kellel on kõige suurem oht bakteriaalsete seente tekkeks ja kuidas seda paremini ravida. Hammaste lagunemine on ülemaailmselt äärmiselt levinud ja ohtlik. Kui uurida edaspidi baktereid ja seeni koos, võib see aidata tulevikus tagada tervemad hambad ning ka parema suuhügieeni.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: