Reoveeuuring: viiruse hulk on stabiliseerunud

Kass kanalisatsioonikaevu kaane peal.
Kass kanalisatsioonikaevu kaane peal. Autor/allikas: Pixabay

Koroonaviiruse hulk Eesti reovees on sel nädalal endiselt kõrge, kuid juurde pole viirust tulnud. Kui viimaste päevade trend jätkuks, võiks Eesti olukord oluliselt paraneda umbes kuu aja pärast.

"Kindlasti me näeme sel nädalal, et olukord on stabiliseerunud. Kuigi viirust on kõrgel tasemel, pole teda juurde tulnud," ütles uuringu juht, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professor Tanel Tenson. Kõige enam leidub viirust reovees endiselt Lõuna- ja Kagu-Eestis.

Olukorra rahunemist kinnitab Tensoni sõnul ka eelmistest lainetest saadud kogemus: kui nakatunute arv läheb alla, leidub reovees ka vähem viirust. "See kinnitab, et olukord vähemalt hullemaks esialgu ei lähe," märkis professor.

Kuna iga päev lisandub endiselt sadu nakatunuid, on viiruse kiiret taandumist Tensoni sõnul veel raske ennustada. Viimase paari päeva nakatumisgraafikute põhjal võib tema sõnul muidugi lähitulevikku mudeldada.

"Kui (viimaste päevade joont) ekstrapoleerime, siis näeme, et umbes kuu aja pärast võiks olukord oluliselt parem olla. Samas ega ühegi parameetri järgi nii kiiresti ei juhtu, et nädala pärast meil enam nakatunuid pole ja inimesi haiglasse ei satu," sõnas ta korrates, et normaalse olukorrani võib Eesti jõuda umbes kuu aja pärast.

Reoveeuuringu tulemused 8.–12. novembril. Autor/allikas: Tartu Ülikool

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: