Reoveeuuring: viiruse hulga tõusu veab Ida-Virumaa

Ida-Virumaal on viirusenäit Eesti keskmist olukorda kirjeldava indeksiga võrreldes kümme korda suurem.
Ida-Virumaal on viirusenäit Eesti keskmist olukorda kirjeldava indeksiga võrreldes kümme korda suurem. Autor/allikas: Urmet Kook

COVID-19-viiruse tase on kõikjal Eestis kõrge, selgub selle nädala reoveeuuringust. Kõige kiiremini kasvab viiruse hulk reovees Ida-Virumaal.

"Kahjuks peab küll ütlema, et nüüd on üle Eesti läinud kõik regioonid punaseks," sõnas Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professor Tanel Tenson. Kui eelmisel nädalal oli kaardil veel rohelisi laike, siis nüüd on keskmisest kõrgema viiruseleiuga ka saared. Lääne-Eestis, näiteks Haapsalus ja Lihulas on viiruse tase juba väga kõrge.

Tensoni sõnul on nakatumine endiselt kõrgel tasemel Ida-Virumaal, Lõuna- ja Põhja-Eestis. "Polegi kohta, kus viiruse tase ei oleks kõrge," osutas ta. Kõige tugevama muutusega torkabki tema sõnul silma Ida-Virumaa, kus viirusenäit on Eesti keskmist olukorda kirjeldava indeksiga võrreldes kümme korda suurem.

"Oleme nädalaga jõudnud veel ühe sammukese lähemale eelmise nakkuslaine tipule. Meie tulemustest ilmneb, et uute nakatumiste arv kasvab lähinädalail Ida-Viru kõrval märkimisväärselt ka Harjumaal ning Kesk- ja Lääne-Eestis. Lõuna-Eestis on viirusekogus stabiliseerunud üsna kõrgel tasemel," rääkis Tenson.

Kuigi koroonakaardile jäävad endiselt mõned üksikud väiksemad viiruseleiuta asulad, on Tensoni sõnul tegu ühekordste proovidega, mis pole alati usaldusväärsed. "Ühekordsete proovidega ongi küsimus, et seal viiruse tase kõigub. Kui inimesed parasjagu käivad WC-s, siis on viirust leida rohkem ja kui sellel hetkel parasjagu ei käi, siis jälle vähem," selgitas ta.

Tänavuse kevadtalvega võrreldes on Eesti professori hinnangul praegu veebruari keskpaiga või lõpuga võrreldavas olukorras. Küsimuse peale, kas Eesti lööb peagi kevadisi nakatumisrekordeid, vastas Tenson jaatavalt. "Praegu näitavad küll kõik märgid, et jah," nentis ta.

Reoveeuuringu kaart 15. oktoobril. Autor/allikas: Tanel Tenson/Tartu Ülikool

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: