Antarktikas leidus jääajal seniarvatust soojemaid kohti
Kogu Antarktikas ei olnudki viimasel jääajal päris nii külm, kui seni arvatud.
Seniste uuringute järgi oli Lääne-Antarktikas jääajal kümme kraadi praegusest külmem, Ida-Antarktises aga umbes üheksa kraadi külmem. Nüüd näitab rahvusvahelise teadlasrühma uuring, et Ida-Antarktises oli jääajal külmakraade keskmiselt ainult 4–7 võrra praegusest rohkem. Seega võis olla seal umbes poole vähem külm, kui seni arvatud. Ida-Antarktis on lõunamandri n-ö suurem pool, mis jääb Aafrikast, Aasiast ja Austraaliast otse lõunasse.
Christo Buizert Ameerika Ühendriikidest Oregoni Osariigiülikoolist ja ta kolleegid uurisid mitmelt poolt Antarktikast võetud jää- ja lumeproove ning mudeldasid kliimat arvutil. Möödunud aegade temperatuurist on jäänud sügavatesse jääkihtidesse märke, mida teadlased oskavad lugeda. Ka saab möödunud aegade temperatuuri hinnata selle järgi, kuidas on tuhandete aastate jooksul ladestunud kümnete meetrite paksusi lumekihte.
Buizert ja kaasautorid tõdevad ajakirjas Science, et mõlemad meetodid andsid üsna ühesuguseid tulemusi. Teadlasi endidki üllatas, et Antarktika eri osades oli jääaegne jahenemine olnud nii erisugune. Nähtust võib seletada sellega, et jääkatte kõrgus on aegade jooksul muutunud. Seal, kus jää paiknes jääajal madalamal, oli mõni kraad soojem kui seal, kus jää oli kõrgem.
Antarktika minevikukliima ja selle muutuste paremast tundmisest on teadlastel loodetavasti abi käimasolevate ja tulevaste kliimamuutuste täpsemaks mudeldamiseks. Antarktikal on mängida maailma kliimasüsteemis tähtis osa.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa