Kliimamuutus murendab Indoneesia koopas maailma vanimat loomamaalingut

Maailma vanim koopamaal loomast Leang Tedongnge koopas Sulawesi saarel Indoneesia
Maailma vanim koopamaal loomast Leang Tedongnge koopas Sulawesi saarel Indoneesia Autor/allikas: MAXIME AUBERT, GRIFFITH UNIVERSITY, AUSTRALIA

Tuhandeid aastaid vanad koopamaalingud Indoneesias murenevad kliimamuutuste tõttu kiiresti, selgub Austraalia ja Indoneesia teadlaste uuringust.

Murenevate koopamaalingute hulka kuulub ka maailma vanim looma kujutav maaling – Sulawesi saarel asuv 45 500-aastane seinale joonistatud metssiga, kirjutab BBC.

Temperatuuri tõustes on kiiremini murenema hakanud ka mitmed teised koopamotiivid piirkonnas, mis kujutavad jahistseene ja üleloomulikke olendeid.

BBC kirjutab, et leiud annavad märku, et hindamatu kunsti säilitamiseks on on vaja teha rohkem.

"[Need kunstiteosed] kaovad meie silme all," ütles uuringut eest vedanud Jilian Huntley Griffithi sotsiaal- ja kultuuriuuringute keskusest pressiteates.

Eelmisel nädalal teadusajakirjas Scientific Reports avaldatud uuringus leidsid Austraalia ja Indoneesia teadlased, et temperatuuri tõus ja muud äärmuslikud ilmastikutingimused, nagu järjestikused kuivad päevad ja rasked mussoonid, on koopakunstile koduks olevates koopasüsteemides kiirendanud soolade kogunemist.

Keskkonna kuumenemine ja jahtumine toob endaga kaasa ka soolade paisumise ja kahanemise. Kuumadel päevadel võivad geoloogilised soolad kasvada rohkem kui kolm korda suuremaks kui nende esialgne suurus, kirjutas meeskond.

Kivikunsti peal ja taga kasvavad soolakristallid toovad seejärel endaga kaasa koopaseintel paiknevate maalingute murenemise ja lagunemise.

Jilian Huntley lisas, et maailma temperatuuride tõustes koopamaalingute murenemine ainult halveneb.

"Ma olin pahviks löödud, kui levinud olid need hävitavad soolakristallid ja nende keemia kiviseintel, millest mõned on teadaolevalt üle 40 000 aasta vanad," ütles ta.

Huntley sõnas, et hädasti oleks tarvis täiendavaid koopakunsti- ja konserveerimisuuringuid, et tagada Indoneesias paiknevate malingute säilumine.

Elusuuruses maaling sulawesi seast leiti Sulawesi saare kaugemast orust Leang Tedongnge koopast ning on ühest esimeseks tõendiks inimasustuse kohta piirkonnas.

Maal on maailma vanim kunst, mis kujutab mingit kujutist. Samas pole see maailma vanim kivimaaling. Selleks on arvatavasti hoopis Lõuna-Aafrikas paiknev 73 000 aasta vanune kritseldus.

Toimetaja: Johannes Voltri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: