Arhiiv

Ülikoolid hakkavad nõustama puidurafineerimistehase teadusuuringuid

21.02.17 ARHIIV ... Eesti majanduskasvu hüppeliselt suurendava ja miljard eurot maksva uudse puidurafineerimistehase teadusuuringute tegemiseks loodi möödunud nädalal Tartu ülikooli, Eesti maaülikooli ja Tallinna tehnikaülikooli rektorite kokkuleppel kõrgetasemeline ja sõltumatu Est-Fori akadeemiline nõukoda.

NASA saadab Lucy ja Psyche uurima troojalasi ja raudasteroidi

05.01.17 ARHIIV ... Asteroidiuuringud saavad peagi uut hoogu, sest Ameerika Ühendriikide kosmoseamet NASA on välja valinud kaks suhteliselt vähekulukat uurimislendu.

Akadeemikute video

21.12.16 ARHIIV ...

Teadusajakirjanduse sõber 2016 on Toivo Maimets

16.11.16 ARHIIV ... Teadusajakirjanduse sõbra auhinna saab tänavu Tartu ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets, teatas Eesti Teadusajakirjanike Selts.

Gröönimaa esmaasukad küttisid vaalu juba tuhandete aastate eest

09.11.16 ARHIIV ... Innuiitide esivanemad maiustasid vaalalihaga juba enam kui 4000 aasta eest, leiavad Gröönimaa kunagistest asundustest kogutud setteproovidest eraldatud pärilikkusainet uurinud teadlased.

Niiskus mõjutab gripi levikut nii parasvöötmes kui ka troopikas  

08.11.16 ARHIIV ... Uues uuringus leidis California ülikooli teadlaste rühm, et üheks tähtsamaks keskkonnateguriks gripi üleilmsel levikul on niiskus ning selle kaasmõjuriks temperatuur. Seega töötavad need kaks tegurit koos, tähtis pole ainult üks või teine. Uuring avaldati Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetiste veebiversioonis.

Kaasaskantav nutitelefoni labor tuvastab vähki

07.11.16 ARHIIV ... Washingtoni ülikooli teadlased on loonud odava, kaasaskantava nutitelefoni laboratooriumi, mis suudab analüüsida üheaegselt mitmeid proove, otsida kasvaja biomarkereid ja anda tavalise laboratooriumi tasemel tulemusi.

Inimeste esivanemaid kimbutasid ulatuslikud vulkaanipursked  

21.10.16 ARHIIV ... Ligikaudu 320—170 tuhande aasta eest Ida-Aafrika riftivööndit armistanud tulemäed võisid mõjutada inimevolutsiooni kulgu, järeldavad briti teadlased.

R2 Agenda video: päästeamet tutvustas uut päästedrooni

18.10.16 ARHIIV ... Raadio 2 saate "Agenda" rubriigis "Tehnikaminutid" esitles päästeameti päästeteenistuse vanemoperatiivkorrapidaja Andres Mumma uut päästedrooni. Mehitamata lennuvahendiga oli võimalik täpsemalt tutvuda "Agenda" otsepildi vahendusel.

Nobeli komitee viis viga

03.10.16 ARHIIV ... Nobeli preemiaid ei saa tagasi võtta, seega peavad žüriiliikmed järgmise kahe nädala jooksul väljakuulutatava kuue laureaadi valimisel väga põhjalikud olema. Mõni uuring võib täna tunduda murranguline, aga alati pole kindel, et avastus ka tulevikus sellisena paistab.

Sünteetilised veresooned tõotavad lihtsustada laste südamerikete ravi

28.09.16 ARHIIV ... Rühm ameerika teadlasi on valmistanud poolsünteetilisi veresooni, mis kasvavad ja arenevad koos ülejäänud kehaga. Lammastega tehtud katsed viitavad võimalusele, et teatud kaasasündinud südamerikete raviks piisata võib tulevikus vaid ühest operatsioonist.

Võtame luubi alla rakujagunemise kontrollmehhanismid

01.08.16 ARHIIV ... Mis on rakujagunemine ja milleks on see vajalik, kirjutab Tartu ülikooli keemiadoktorant Katrin Kestav.

Ameeriklanna jaoks oli aasta Tartu ülikoolis elumuutev kogemus

04.07.16 ARHIIV ... Ameeriklanna Alina Clayst saab ilmselt ühel päeva kõrgetasemeline diplomaat. Oma roll on selles ka Tartu ülikoolil, sest just siin veetis neiu möödunud õppeaasta.

Islandi nimekas geeniteadlane: tahame lihtsalt teadust teha

15.06.16 ARHIIV ... Kuigi geeniuuringutel on potentsiaali kiirendada uute ravimite väljatöötamist ja leevendada tulevikus tervishoiusüsteemile avaldatavat koormat, pole mõtet teadusuuringutest hõlptulu oodata, leidis Islandi biopanga deCode Genetics aseteadusdirektor Unnur Thorsteidndottir ERR Novaatorile antud intervjuus.

Tartus räägitakse Airbnb ja PayPali näitel digitaalajastu tarbijaõigustest

15.06.16 ARHIIV ... Kaasaegne digitaalne turg on üles ehitatud uutele platvormipõhistele lepingutele, mille kasutamine toob endaga kaasa küsimusi nii lepingute vormistamises kui ka tarbijaõigustes. Nädalavahetusel Tartus peetaval rahvusvahelisel konverentsil räägivad maailma juuratipud, mida uued digiteenused lepinguõiguse jaoks kaasa toovad.

Tartu ülikool on Ida-Euroopa ja Kesk-Aasia ülikoolide edetabelis viies

14.06.16 ARHIIV ... Maailma ühe mõjukama ülikoole reastava ettevõtte Quacquarelli Symonds (QS) värskes Ida-Euroopa ja Kesk-Aasia ülikoolide edetabelis on Tartu ülikool kõrgel viiendal positsioonil. Tartu ülikool hoiab ka Eesti ülikoolide võrdluses kõrgeimat kohta.

Virtuaalreaalsuse labor uurib aju käitumist uutes situatsioonides

03.06.16 ARHIIV ... Tartu ülikooli uus arvutigraafika ja virtuaalreaalsuse labor pakub arvutiteadlastele ja üliõpilastele tipptasemel riistvara erinevate arvutigraafika ja neuroteadusega seonduvate uurimisprojektide teostamiseks.

Galerii: Tartus võisteldi kosmosetehnoloogia arendamises

31.05.16 ARHIIV ... Nädalavahetusel Tartus peetud kosmoseteemalisel idee- ning prototüübivõistlusel Garage48 SpaceTech 2016 otsiti lahendusi kosmosetehnoloogia arendamiseks. Kosmosetööstus on kiiresti arenev valdkond ning mitmed sealt alguse saanud uuendused leiavad peagi tee ka igapäevakasutusse.  

Galerii: tudengid võistlesid sildade ehitamises

19.05.16 ARHIIV ... Tallinna tehnikaülikoolis võistlesid tudengid viiemeeteriste terassildade projekteerimises ja ehitamises. Sillad pidid olema kiiresti kokkupandavad, originaalsed ja vastupidavad.

Kristjan Port: ekraan röövib suure pildi nägemise võime

10.05.16 ARHIIV ... Võiks arvata, et pole vahet, kas lause on kirjutatud paberile või ekraanile. Lause on lause, koosneb sõnadest ja need omakorda tähtedest, mis üheskoos kutsuvad aju kallal toimetades esile midagi mõtlemise taolist.

Tartu teadlased aitavad säästa maanteedel liikuvate kahepaiksete elu  

22.04.16 ARHIIV ... Kevade saabudes võtavad konnad ette retke veekogude suunas, kus nad on harjunud paljunema. Nii võib maanteedel näha massilist konnade rännet, mis aga takistab liiklust ja ohustab konnaliike. Loomade hukkumist aitab vältida nendega juba tee-ehituse planeerimisetapis arvestamine, tõdeb Tartu ülikooli terioloogia teadur Jaanus Remm.

GALERII: Tartus toimus Teaduslahingu superfinaal

15.04.16 ARHIIV ... Eesti maaülikooli spordihoones toimus Teaduslahingu superfinaali, kust võtsid mõõtu maakondade ja Tallinna edukaimad 16 võistkonda. Teaduslahingus pälvis esikoha Raplamaa võistkond Red Giant. Teise koha pälvis võistkond Laagri Kool Harjumaalt ning 3. kohale tuli Tallinna Reaalkooli võistkond.

Tartu ülikooli IT-päev tüdrukutele loodab murda stereotüüpe  

15.04.16 ARHIIV ... Laupäeval korraldab Tartu ülikool koostöös Microsoft Eestiga IT-teemapäeva, millele oodatakse eelkõige gümnaasiumis õppivad tüdrukud. Päeva üheks eesmärgiks on paljastada IT-maailmaga seonduvaid müüte ning tutvustada kiirelt arenevat valdkonda, kus naistel on võimalik palju ära teha.

Innovatsioonitalgud võitis nutikas seade geenide testimiseks

08.02.16 ARHIIV ... Tartus aset leidnud arendusnädalavahetusel Garage48 Hardware&Arts vormus 40 väljapakutud ideest töötavaks prototüübiks tervelt 19. Žürii tunnistas võitjaks tiimi Genosity, mis arendab lihtsat ning soodsat aparaati geenide testimiseks.

Ettevõtluskursuse "Student Startup Camp" finaalüritus

07.02.16 ARHIIV ... Sel nädalal toimus Tartus Garage48 Tartu HUBi ja Tartu ülikooli ruumides ettevõtluskursus "Student Startup Camp", kus üle 80 tudengi nii Eesti kui ka Läti kõrgkoolidest said süvendatud teadmisi iduettevõtte loomisest.

ERR Novaator osales Garage48 Hardware&Arts sündmusel Tartus

05.02.16 ARHIIV ... Sel nädalalõpul toimus Tartu ülikooli Physicumis kolmandat korda uusi riistvaralisi tehnoloogialahendusi otsiv arendusnädalavahetus Garage48 Hardware & Arts, kus 150 inseneri, tarkvaraarendajat, loomeinimest ja turundajat mõtlesid 48 tunni jooksul välja uusi nutikaid seadmeid.

Galerii: Eesti 2015. aasta parimad teadusfotod

25.01.16 ARHIIV ... Wikimedia Eesti kuulutas möödunud nädala lõpus välja Eesti teadusfoto konkursi võitjad. Ära märkimist leidnud ülesvõtetelt võib leida muu hulgas rahvusvahelise kosmosejaama sära, laguneva ioonse vedeliku kui ka kalakajakakoloonias uitava ornitoloogi.

Galerii: Uudista Tartu ülikooli loodusmuuseumi värsket väljapanekut

18.01.16 ARHIIV ... Laupäeval avas pärast uuenduskuuri külastajatele taas uksed Tartu ülikooli loodusmuuseum. Uus püsiekspositsioon kannab nime “Maa. Elu. Lugu” ning põimib omavahel botaanika, zooloogia, geoloogia ja mükoloogia.

"Rakett 69" startis pardal rekordarv võistlejaid

09.01.16 ARHIIV ... Ahhaa keskus avas taas uksed kõigile, kel soov pääseda "Rakett69" pardale. Kuuendat korda startinud teadussõusse pürgis sel korral rekordarv noori.

Tripper võib muutuda ravimatuks

27.12.15 ARHIIV ... Gonorröa ehk tripper võib muutuda ravimatuks haiguseks, hoiatavad arstid.

10. detsembril 1954 koges inimene 40-kordset raskuskiirendust  

10.12.15 ARHIIV ... 10. detsembril kiirendati leitnantkolonel John Paul Stappi rakettkelgul kiiruseni 1017 km/h, ainult selleks, et ta 1,25 sekundiga peatada. Mees koges selle käigus Maa gravitatsioonikiirendusest enam kui 40 korda suuremat raskuskiirendust.  

Galerii omadest ja võõrastest: Neurasthenia estonica ja need teised diagnoosid

04.12.15 ARHIIV ... Kes on omad ja kes on võõrad Eesti mõtteloos? Selle üle arutlevad teadlased täna Tartu ülikooli konverentsil. Teiste seas räägib TÜ meditsiiniajaloo lektor Ken Kalling Neurasthenia estonicast ja teistest „diagnoosidest“.

2. detsembril 1942 demonstreeriti tuumalõhustumise ahelreaktsiooni

02.12.15 ARHIIV ... 2. detsembril 1942 demonstreerisid Enrico Fermi, Leo Szilard ja nende kolleegid Chicagos esimest korda inimeste poolt algatatud tuumade lõhustumise ahelreaktsiooni võimalikkust, mis sillutas teed nii esimesele tuumapommile kui ka aatomielektrijaamadele.

Galerii: Euroopa teadusfoto konkursi kandidaadid

25.11.15 ARHIIV ... Wikimedia Eesti korraldatav teadusfoto konkurss läienes sel aastal üle-euroopaliseks võistluseks. Eesti au ülal hoidmiseks saab fotosid teaduse tegijatest, uuritavatest objektidest ja teaduse tegemise protsessist üldisemalt esitada novembri lõpuni.

Venemaa lubab oma kosmonaudid Kuule saata 2029. aastal

27.10.15 ARHIIV ... Vene kosmonaudid lendavad Kuule ja laskuvad selle pinnale 2029. aastal, kinnitas kosmoseraketiehituse korporatsiooni Energia juht Vladimir Solntsev.

23. oktoobril 1911 kasutati esimest korda sõjas lennukit

23.10.15 ARHIIV ... 23. oktoobril 1911 kasutas itaalia piloot Carlo Piazza Türgi-Itaalia sõjas vaenlase positsioonidest ülevaate saamiseks lennukit Bleriót XI.

Dinosauruse munad näitavad tema kehatemperatuuri

19.10.15 ARHIIV ... Milline oli dinosauruste kehatemperatuur? Võib tunduda, et seda on nüüd nii kauge aja tagant üsna raske määrata, aga ameerika teadlased on leidnud nutika viisi – nad uurivad dinosauruste munakoori.

Galerii: õietolmuga kaetud mesilasesilm ja muud silmale varjatud mikromaailma võlud

15.10.15 ARHIIV ... Igal aastal saadavad teadlased ja asjaarmastajad üle maailma tuhandeid lähivõtteid teadusfotode võistlusele Nikon Small World. Imetlust tekitatavad mikroskoopide abil tehtud fotod avavad maailma, mis jääks paljale silmale varjatuks. Sel aastal tunnistati esikohavääriliseks õietolmuga kaetud mesilasesilm. Esikümnesse pääsesid aga ka eksootilisematest objektidest, näiteks katseklaasis kasvatatud piimanäärmest tehtud fotod.

14. oktoobril 1863 sai Alfred Nobel oma esimese patendi

14.10.15 ARHIIV ... 14. oktoobril 1863 patenteeris Alfred Nobel nitroglütseriini suhteliselt ohutu valmistamisprotsessi. „Plahvatavat õli“ kasutatakse tänapäevani mitmete lõhkeainete aktiivse koostisosana ja ka näiteks südamehaiguste raviks.

1. oktoobril 1869 väljastati esimene postkaart

01.10.15 ARHIIV ... 1. oktoobril 1869 väljastas Austria postiteenistus maailma esimese postkaardi ehk Correspondz Karte, lootes sellega pakkuda sõduritele odavat ja lihtsat viisi kodustega kirjavahetuse pidamiseks

Galerii: Teadlaste Ööl lahati AHHAAs inimkeha

25.09.15 ARHIIV ... Üks populaarsemaid töötube Teadlaste Öö festivali jooksul oli AHHAA keldris tehtud lahkamise töötuba, mis toimus selleks spetsiaalselt ette valmistatud silikoonist lahkamisnuku Vambola peal.

Galerii: Teadusteatrid võtsid Tallinnas mõõtu

24.09.15 ARHIIV ... Sellel sügisel korraldab Teaduskeskus AHHAA esimest korda rahvusvahelise teadusteatrite konkursi „Science Show International Cup 2015“, mis toob Eestisse Euroopa teadusteatrite paremiku. Teadusteatrite mõõduvõtmisi jagub reedeni nii Tartusse kui Pärnusse, teisipäeval toimusid esimesed etteasted Tallinnas.

Varsti on võimalik peavalu põhjusi teada saada arvuti abil

13.07.15 ARHIIV ... Järgmisel aastal võib kätte jõuda aeg, kus peavaluga ei peagi kohe arsti juurde pöörduma, vaid diagnoosi võib panna arvuti. USA-s ja Eestis on praegu testimisel ja arendamisel spetsiaalne algoritm, mis määrab küsimustiku abil levinumad peavalutüübid. Soovi korral saab tulemused saata otse oma raviarstile.

Galerii: Tartu ülikooli tudengid alustavad Negavati projektide elluviimist  

03.07.15 ARHIIV ... Neljapäeval allkirjastati TÜ spordihoones ressursisäästukonkursi Negavatt toetuslepingud võiduprojektide "Võta kraanist" ja "Keskkonnasõbralik jõusaal" teostamiseks. Projektide elluviimist rahastab KIK 20 000 euroga. 

Õppiv algoritm kaldub sürrealismile

19.06.15 ARHIIV ... Internetihiid Google on panustanud juba aastaid õppimisvõimeliste masinnägemisega täiendatud algoritmide arendamisse, mis suudavad tuvastada näiteks hooneid, inimesi ja kasse. Ettevõte insenerid on nüüd üritanud aimu saada sellest, kuidas täpselt iga objekte klassifitseeriv neuronivõrgu kiht selle käigus analüüsitava pildi detaile esile toob ja töötleb.

Galerii: legorobotid meelitasid lapsed vanematega laborisse

18.06.15 ARHIIV ... TTÜ Mektory keskuses avati legorobootika labor "Õpime Mängides". Uue labori eesmärk on julgustada igas eas inimesi tutvuma robootika ning tehnika- ja tehnoloogiaga LEGO õppekomplektide abil.

Galerii: Serengeti loomade salaelu

10.06.15 ARHIIV ... Kaameralõkse on eluslooduse uurimiseks ja selle kaitse planeerimiseks kasutatud juba kümneid aastaid. Tehnoloogia odavnemine ja internet võimaldab seda aga teha viimastel aastatel enneolematul skaalal. Rahvateadlased suutsid 1,2 miljonit automaatülesvõtet uurides tuvastada enam kui 300 000 loomakujutist ja jagada need 48-sse erinevasse liiki.  

TTÜ ja Eesti kunstiakadeemia tudengid esitlesid tehnika ja disaini koostöös valminut

06.06.15 ARHIIV ... Tallinna tehnikaülikool ja Eesti kunstiakadeemia magistrandid esitlesid eile arenduste EXPO-l uusima tehnoloogiaga varustatud droonide edasiarendust, bioloogialaborit kiibil, mööblist välja arendatud akustilisi sisustuslahendusi ja ajuskänneril põhinevat intensiivravi jälgimissüsteemi.

Galerii: Eesti talupoja suurest päikesevarjutuse retkest möödub 155 aastat

14.05.15 ARHIIV ... Päikesevarjutuse turism sai alguse 19. sajandi keskel, kui teadlased ja jõukad amatöörid püüdsid reisida kohtadesse, kus järjekordne päikesevarjutus näha oli.

Esinduslik ärijuhtimisvõistlus Peak Time andis Tartu tudengitele kontakte ja kogemusi  

05.05.15 ARHIIV ... Peamiselt Tartu ülikooli tudengitest koosnev võistkond tõi aprillis Riias toimunud rahvusvahelise ärijuhtimisevõistluse Peak Time finaalist koju 11. koha. Tagantjärgi hindavad konkursil osalenud noormehed kõige olulisemaks uusi kontakte ning kogemusi, millest võib tulevikus abi olla oma ettevõtte käivitamisel.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: