Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Innovatsioonitalgud võitis nutikas seade geenide testimiseks

Foto: Anu Sildnik

Tartus aset leidnud arendusnädalavahetusel Garage48 Hardware&Arts vormus 40 väljapakutud ideest töötavaks prototüübiks tervelt 19. Žürii tunnistas võitjaks tiimi Genosity, mis arendab lihtsat ning soodsat aparaati geenide testimiseks.

Tartu ülikooli Physicumis kaks ööpäeva järjest kestnud häkkimismaratonist võttis osa 143 huvilist, keda juhendas 20 mentorit. Reede õhtul startinud üritus sai alguse projektiideede esitlusega, millele järgnes arendustiimide moodustamine. Suuresti rahvusvaheline ning nooremapoolne seltskond pakkus lahendusi väga erinevatele probleemidele.

Näiteks tuldi välja mõttega arendada autopiloot ka tavaautode tarvis. Muude seas läksid töösse kortermajadele mõeldud digitaalne uksekell, ilmastikuolude eest kaitset pakkuv nutikiiver, virtuaalreaalsust kasutav velotrenažöör, LED-idel töötav reklaamtablooga T-särk, tervisemonitor, teed valmistav masin, keskkonnast andmeid koguv sensorsüsteem ja miniburgereid kokku panev seadeldis.

Pühapäeva õhtuks töötava prototüübi ja auhinnasaajate sekka jõudnud M-Sap on aga interaktiivne lahendus, mis aitab muusikutel ja bändidel visualiseerida instrumentide poolt tehtavaid helisid. Sündmuse finaalürituse avanud žüriiliikme Ieva Ilvese sõnul on M-Sapi näol tegu vahva ning potentsiaali omava tiimiga, kelle projekt ühendab niihästi kunsti kui ka innovatsiooni. Lõppvoorus hindas 9-liikmeline žürii arendusse läinud prototüüpide esitlust, ideed ennast, selle teostust, turundusvõtteid ning projekti edasist potentsiaali. Ürituse ühe peakorraldaja, Garage48 ja Mooncascade kaasasutaja Priit Salumaa sõnul pole tegu idufirmade nö vabrikuga, pigem on taolise arendusnädalavahetuse mõtteks anda osalejatele eelkõige koolitust, kogemusi ja kontakte.

Peapreemia ning parima disaini auhinna otsustas žürii anda projektile Genosity. Tegemist on geenitestimise aparaadiga, mis on piisavalt lihtne, et seda võiks kasutada igaüks. Idee autorid näevad esmase turuna koole, sest tänased tunnid keskenduvad praktika asemel pigem teoreetilisele küljele. Konkureerivatest sarnastest seadmetest kordades odavama Genosity’ga on õpilastel võimalik näiteks bioloogiatunnis oma geenide kohta rohkem teada saada.

Esikolmikusse jõudis ka Kaitseväe ühendatud õppeasutustelt eripreemia saanud meeskond, mis arendas petteraadiot. Raadioside abil võib vaenlane koguda piisavalt infot armeeüksuste paiknemise kohta, varem salvestatud signaali eetrisse paiskav petteraadiojaam aga annab üksuse lokatsiooni osas valeinfot ja võib nõnda säästa sõdurite elusid. Sama eesmärk on ka Garage48 HUB eriauhinna pälvinud elektroonilisel padrunilugejal Wulf Counter, mis annab märku, kui palju on salves alles laskemoona.

Vaata siin, kuidas töötab Wulf Counter:

Publiku lemmiku tiitliga pärjati projekt nimega Track My Ride, mis kujutab endast autokasutuse kohta infot andvat elektroonilist sõidupäevikut. Tartu ülikooli, Eesti kunstiakadeemia, Kaitseväe ühendatud õppeasutuste ning Garage48 koostöös sündinud arendusmaraton Hardware& Arts toimus juba kolmandat korda.

Vaata Garage48 H&A kokkuvõtvat muljevideot siin:

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: