Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Dinosauruse munad näitavad tema kehatemperatuuri

Foto: Luis Chiappe/Nature Communications

Milline oli dinosauruste kehatemperatuur? Võib tunduda, et seda on nüüd nii kauge aja tagant üsna raske määrata, aga ameerika teadlased on leidnud nutika viisi – nad uurivad dinosauruste munakoori.

John Eiler ja Rob Eagle California tehnikainstituudist uurisid koos kolleegidega, kui sageli esines saurusemunakoorefossiilides lähestikku süsinik-13 ja hapnik-18 isotoope. Nimelt on varasemates uuringutes kindlaks tehtud, et nende suhteliselt haruldaste aatomitüüpide omavahelise lähestikku sattumise sagedus sõltub temperatuurist, mille juures munakoore moodustumine käis. Kuid et munakoor moodustus sauruse kehas, siis ongi sauruse kehatemperatuuri näit munakoorde talletunud.

Eiler, Eagle ja kaasautorid uurisid seekord sauropoodide ja oviraptorite mune. Sauropoodide sekka kuulusid mõned kõige suuremat kasvu saurused, nagu näiteks brontosaurused, oviraptorid olid aga umbes inimese mõõtu ja veidi linnuliku kehakujuga ürgsisalikud. Nüüd kirjutavad teadlased ajakirjas Nature Communications, et oviraptoritel oli kehatemperatuur keskmiselt 32 kraadi, sauropoodidel aga 38 kraadi.

Nende sõnul võib eriti just suuremate sauruste üsna kõrge kehatemperatuur viidata sellele, et nad olid püsisoojased, nii nagu tänapäevased imetajadki, aga võib ka olla, et põhjuseks oli hoopis nende tohutu suurus ise ja nähtus nimega gigantotermia. Gigantotermia tähendab suurekasvuliste loomade kehatemperatuuri tõusu sel põhjusel, et neil on suure keharuumala kohta suhteliselt vähe kehapinda, mille kaudu kehas tekkinud soojus võiks hajuda.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: