Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartus räägitakse Airbnb ja PayPali näitel digitaalajastu tarbijaõigustest

Tänapäeval keegi enam lepinguid ei loe, ostleme netipoes ja vajutame
Tänapäeval keegi enam lepinguid ei loe, ostleme netipoes ja vajutame "Accept", sest tahame oma kauba kätte saada. Aga kellega me selle lepingu sõlmime, kes vastutab ja kes kaitseb meie õigusi? Autor/allikas: Got Credit

Kaasaegne digitaalne turg on üles ehitatud uutele platvormipõhistele lepingutele, mille kasutamine toob endaga kaasa küsimusi nii lepingute vormistamises kui ka tarbijaõigustes. Nädalavahetusel Tartus peetaval rahvusvahelisel konverentsil räägivad maailma juuratipud, mida uued digiteenused lepinguõiguse jaoks kaasa toovad.

"Paljud meist broneerivad internetis ööbimiskoha Airbnb kaudu ja maksavad kaupade eest PayPali kaudu, aga me ei mõtle selle peale, kellega me tegelikult lepingu sõlmime ning kes meie õigusi siis kaitseb, kui näiteks hotellitrepil jala vääname või minu raha müüjani ei jõua,” tõi Tartu ülikooli tsiviilõiguse professor Irene Kull näite.

Üha vähem on neid inimesi, kes loevad e-poodide lepingutingimusi. Inimeste eesmärk on valida endale toode ning vajutada accept, et oma kaup võimalikult kiirelt kätte saada, süvenemata sellesse, kellega leping sõlmitakse, kes vastutab ja kes kaitseb kliendi õigusi.

Just neile küsimustele keskendutakse 17. ja 18. juunil Tartus peetaval rahvusvahelise lepinguõiguse konverentsi "European Contract Law in the Digital Age”, kus lepinguõiguse tipud räägivad turu ülesehitamise platvormidest.

Tartu ülikooli õigusteaduskond korraldab konverentsi koostöös rahvusvahelise Euroopa lepinguõiguse ühinguga SECOLA, mis on eraõigusega tegelevaid akadeemikuid ja praktikuid liitev organisatsioon. Igal aastal korraldab ühing rahvusvahelise konverentsi aktuaalsel teemal. Sel aastal valiti asukohaks Eesti kui e-riik ja korraldajaks Tartu ülikool kui juhtiv ülikool selles valdkonnas.

"Tartus toimuval konverentsil on kohal moodsa lepinguõiguse tipud, aga ei pea kartma, et diskussioon jääb väga õigusteaduslikuks. Tarbijalepingud puudutavad meid kõiki," sõnas Kull.

Euroopa digitaalturu uuendamise plaanidest räägib konverentsil ka Euroopa Komisjoni digitaalse ühisturu asepresident Andrus Ansip. Esinejate seas on veel Hugh Collins (Oxfordi ülikool), Roger Bronsword (Londoni majanduskool), Gerald Spindler (Göttingeni ülikool), Stefan Grundmann (Euroopa ülikooli instituut) ja Vanessa Mak (Tilburgi ülikool).

Konverents toimub Dorpati konverentsikeskuses, täpsemat infot leiab konverentsi kodulehelt.

Toimetaja: Kristjan Jung, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: