Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu ülikool on Ida-Euroopa ja Kesk-Aasia ülikoolide edetabelis viies

Tartu ülikooli peahoone.
Tartu ülikooli peahoone. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Maailma ühe mõjukama ülikoole reastava ettevõtte Quacquarelli Symonds (QS) värskes Ida-Euroopa ja Kesk-Aasia ülikoolide edetabelis on Tartu ülikool kõrgel viiendal positsioonil. Tartu ülikool hoiab ka Eesti ülikoolide võrdluses kõrgeimat kohta.

QS reastab Ida-Euroopa ja Kesk-Aasia regiooni parimaid ülikoole kolmandat aastat. Tartu ülikool on edetabeli eesotsas olnud kõigil kolmel aastal, seni kõrgeim positsioon, neljas koht, saavutati möödunud aastal.

Edetabelis on esimesel kohal Lomonossovi nimeline Moskva riiklik ülikool, teisel Novosibirski ülikool, kolmandal Sankt-Peterburi riiklik ülikooli ning Tartu ülikooli ees seisab Karli ülikool Prahas.

Baltimaadest on edetabelis ka Tallinna tehnikaülikool ja Tallinna ülikool, vastavalt 30. ja 87. positsioonil. Edetabelis on ka seitse Leedu ja kolm Läti ülikooli.

Paremusjärjestuse koostamisel arvestab QS akadeemiliste juhtfiguuride ja tööandjate arvamusküsitlust, üliõpilaste ja õppejõudude suhtarvu, teaduspublikatsioonide arvu ja mõjukust, ülikooli veebinähtavust, doktorikraadiga töötajate ning välisõppejõudude ja -tudengite osakaalu.

Tartu ülikool paistab edetabelis silma akadeemilise mainega (skoor 98/100-st), publikatsioonide tsiteeritavusega (96.9/100), ühe akadeemilise töötaja kohta avaldatud teadustööde hulgaga (96.2/100) ja veebinähtavusega (93.8/100).

Täpsem info ja edetabel “QS University Rankings: Emerging Europe and Central Asia – EECA Ranking” on leitav QS-i veebilehelt. Samas saab lugeda ka Tartu ülikooli positsiooni ja tugevuste kohta.

Tartu ülikool on ainsa Baltimaade ülikoolina 200 Euroopa parima ülikooli hulgas, positsioonil 181-190 (Times Higher Education ehk THE 2016). THE 400 maailma parima ülikooli pingereas paigutus Tartu ülikool 2015. aastal positsioonile 351-400. Edetabeli "QS World University Rankings" värskeimas väljaandes (2015) oli Tartu ülikool 400. kohal.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: