Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

NASA saadab Lucy ja Psyche uurima troojalasi ja raudasteroidi

Asteroidiuuringud saavad peagi uut hoogu, sest Ameerika Ühendriikide kosmoseamet NASA on välja valinud kaks suhteliselt vähekulukat uurimislendu.

Ühel neist on sihtkohaks Jupiteri nn troojalased ja teisel üks Päikesesüsteemi suuremaid asteroide – 16 Psyche. Mõlemast uurimisobjektist loodavad teadlased saada andmeid, mis aitaksid paremini mõista, kuidas tekkis ja kujunes Päikesseüsteem.

Jupiteriga samal orbiidil tiirleb teadaolevalt tuhandeid asteroide, nn troojalasi, mida nimetatakse nii sellepärast, et neile on kombeks anda nimesid Trooja sõja müütiliste kangelaste järgi. Arvatakse, et tegelikult on vähemalt ühekilomeetrise läbimõõduga Jupiteri troojalasi lausa miljon. NASA uurimisjaam Lucy kavatsetakse nüüd 2021. aasta oktoobris teele saata, et see jõuaks 2027. aastal Jupiteri juurde ja uuriks seal lähemalt kuut troojalast.

Asteroid 16 Psyche tiirutab Päikese ümber Marsi ja Jupiteri orbiidi vahele jäävas asteroidivöös. Asteroidide vöö asteroidid, millest enam kui kilomeetrise läbimõõduga kehi arvatakse samuti olevat umbes miljon, kujutavad endast tänapäevase arusaama järgi materjali, mis jäi Päikesesüsteemi algaegadel planeediks kokku kogunemata ja tiirutab enam-vähem iidsel kujul tänapäevani.

16 Psyche kuulub asteroididevöö kümne kõige suurema massiga keha hulka. See ei koosne peamiselt mitte kivimitest nagu teised asteroidid, vaid metallidest – rauast ja niklist. Arvatakse, et see kujutab endast väikese protoplaneedi paljastunud tuuma, mis on protoplaneedist järele jäänud pärast kokkupõrget mõne teise taevakehaga. 16 Psyche juurde sõidab samanimeline NASA uurimisjaam Psyche, mis asub teele oktoobris 2023 ja jõuab kohale aastal 2030.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: