Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: Tartus võisteldi kosmosetehnoloogia arendamises

Nädalavahetusel Tartus peetud kosmoseteemalisel idee- ning prototüübivõistlusel Garage48 SpaceTech 2016 otsiti lahendusi kosmosetehnoloogia arendamiseks. Kosmosetööstus on kiiresti arenev valdkond ning mitmed sealt alguse saanud uuendused leiavad peagi tee ka igapäevakasutusse.

 

Võitjaks tunnistati Tartu ülikooli noorte materjaliteadlaste eestvedamisel loodud Spaceprot Technologies töögrupp, kes pakub uudseid võimalusi seadmete ning materjalide kaitsmiseks oksüdeerumise ja erosiooni eest. Nende tehnoloogia võimaldab katta seadmeid õhukese kaitsekihiga, muutes need erakordselt vastupidavaks. Kaitsekihi keemiline koostis ja paksus on väga täpselt reguleeritavad, mis võimaldab leida sobiva lahenduse erinevate materjalide ja keskkondade jaoks.

Vaata ingliskeelsest videost, kuidas asi toimib:

Teise koha sai MapCollapse meeskond, mis uurib satelliit- ja radartehnoloogia kasutusvõimalusi hoonete monitoorimiseks ja võimaliku varinguohu tuvastamiseks. Kolmandaks tuli võistkond Flodar, mis kasutab samuti radartehnoloogiat üleujutuste riski ja leviku hindamiseks.

Garage48 SpaceTech võistlusele esitati kokku 22 ideed, millest 12 väljavalitut pidid 48 tunni jooksul valmis saama töötava prototüübi ning siis oma lahendust žürii ees kaitsma. Osalenud ideedega saab lähemalt tutvuda Garage48 ingliskeelsel kodulehel.

Kosmoseteemalist häkkimismaratoni (ingl k hackathon) peeti Balti- ning Põhjamaades esmakordselt. Mentoritena toetasid võistlusel osalevaid töörühmi Eesti kosmoseeksperdid ning ettevõtjad: Ene Ergma, Anne Sulling, Mart Noorma, Erika Ilves, Alo Lilles, Anu Reinart ja Priit Salumaa.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: