Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Varsti on võimalik peavalu põhjusi teada saada arvuti abil

Järgmisel aastal võib kätte jõuda aeg, kus peavaluga ei peagi kohe arsti juurde pöörduma, vaid diagnoosi võib panna arvuti. USA-s ja Eestis on praegu testimisel ja arendamisel spetsiaalne algoritm, mis määrab küsimustiku abil levinumad peavalutüübid. Soovi korral saab tulemused saata otse oma raviarstile.

Peavalu tüüpi määrav algoritm arvestab tunnuseid, mis on eri peavalude korral kõige määravamad. Diagnoosi saamiseks tuleb täita umbes 15 minutit aega võttev küsimustik. Küsimused on peavalu iseloomu ja kaasnevate sümptomite ja teiste tunnuste kohta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesti Peavalu Seltsi president Mark Braschinsky selgitas, et küsimustik on loodud nii, et selle lõpus pakub küsimustik omapoolset võimalikku lahendust, kas inimene vajab üldse arstlikku konsultatsiooni või tema peavalu tüüp on niivõrd healoomuline, et seda võib-olla ei olegi vaja. "Aga kui inimene on otsustanud, et temal on vaja arstlikku konsultatsiooni, siis kindlasti eeltöö, selle küsimustiku täitmine, annab juba päris palju informatsiooni," ütles Braschinsky.

Rahvusvahelise Peavalu Seltsi presidendi Alan Rapopordi sõnul on algoritm teatud juhtudel isegi arstidest tõhusam. "Jah, arvuti saaks diagnoosi määramisega enamasti paremini hakkama kui arstid," kinnitas Rapoport.

Algoritm on loodud diagnoosima tüüpilisemaid peavalutüüpe ning sellega saab see arstide sõnul suurepäraselt hakkama. Haruldasemate haiguste diagnoosimiseks on aga endiselt vaja arsti.

Saksa Migreeni ja Peavalu Seltsi endine president Arne May märkis, et patsient võib saada sealt migreeni diagnoosi, aga see võib olla üks neist kaheksal protsendil esinevatest juhtudest, kus tegu ei ole migreeni, vaid sellena näiva peavaluga ja see on probleem.

"Seega peavad patsiendid ikkagi kindlasti arsti juurde minema ja arvuti ei suuda seni viia läbi onkoloogilist uuringut," ütles May.

Lisaks enamlevinud peavalutüüpide diagnoosimisele näeb algoritm ära, kui vastaja tarvitab liiga palju valuvaigisteid. See on Eesti Peavalu Seltsi presidendi sõnul praegu massiline probleem.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: