Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Esinduslik ärijuhtimisvõistlus Peak Time andis Tartu tudengitele kontakte ja kogemusi  

Eesti võistkond Peak Time finaalis Riias. Vasakult: Sander Tars, Joosep Kivastik, Martin Sillasoo ja Siim Kasela.
Eesti võistkond Peak Time finaalis Riias. Vasakult: Sander Tars, Joosep Kivastik, Martin Sillasoo ja Siim Kasela. Autor/allikas: Erakogu

Peamiselt Tartu ülikooli tudengitest koosnev võistkond tõi aprillis Riias toimunud rahvusvahelise ärijuhtimisevõistluse Peak Time finaalist koju 11. koha. Tagantjärgi hindavad konkursil osalenud noormehed kõige olulisemaks uusi kontakte ning kogemusi, millest võib tulevikus abi olla oma ettevõtte käivitamisel.

2012. aastal noortele mõeldud Junior Peak Time konkursil gümnasistidena osalenud tartlastest Joosep Kivastik ning Martin Sillasoo otsustasid tänavugi kastanid tulest välja tuua. Nimelt korraldab Stockholmi kõrgem majanduskool Riias ehk SSE Riga juba 1999. aastast ärisimulatsioonivõistlusi ja seda nii gümnaasiumiõpilastele kui ka bakalaureuseastme tudengitele.

Vanemale earühmale mõeldud Peak Time meelitas tänavu osa võtma 1500 tudengit 60 riigist ning igast maailmajaost. Sestap nägi SSE Rigas ärijuhtimist õppiv Sillasoo head võimalust panna seljad kokku ja võtta koos sõpradega osa suurest väljakutsest. Lisaks TÜ-s füüsikat õppivale Kivastikule asusid eelvoorus ülesandeid lahendama informaatikatudengid Siim Kasela ja Sander Tars.

Kivastiku sõnul on Peak Time jagatud kolme vooru, mis tähendab kaht eelvooru ning finaali. “Esimeses ringis oli tegu internetis oleva ärisimulatsiooniga, kus pidime juhtima hotelli ja tegime seda seitsme võistkonna vastu. Saime seejuures muuta kõiki tingimusi ja parameetreid, näiteks töötajate arvu, neile makstava palga suurust jne,” ütles Kivastik.

Simulatsioonivoorus saavutasid noormehed oma grupis teise koha ning pääsesid TOP100 hulgas edasi teise ringi. Selles tuli teha juhtumiuuring firma kohta, mis plaanis pakkuda internetti satelliitide kaudu. Ülesande edukalt lahendanud Eesti tiim võis seejärel rõõmuga võtta vastu kutse finaaüritusele Riias, kus asus jõudu katsuma 16 parimat võistkonda. Kivastiku sõnul oli finaalis kõige arvukamalt esindatud Hong Kong, kust pääses lõppvõistlusele koguni neli võistkonda. Kuna finaalüritus oli esinduslik ning sõit Riiasse nõudis omajagu kulusid, siis pöördusid noormehed Tartu ülikooli ideelabori poole, mis oli meeleldi valmis tudengeid aitama.

Finaalis ootas osalejaid juba uus ärisimulatsioon, kus tuli müüa tahvelarvuteid. “Kokkuvõttes jäime simulatsioonivoorus teiseks,” ütles Kivastik. Võistluse kriteeriumite järgi andis simulatsioon 30 ning juhtumiuuring 70 protsenti lõpptulemusest. Juhtumiuuringus anti võistlejaile stsenaarium, kus Oslo lähedale sooviti ehitada uut lennujaama ning arendajal oli tarvis keskkonnasõbralikkust kinnitavat sertifikaati, sestap tuli noortel juhtum etteantud tingimustes võimalikult hästi lahendada.

Juhtumiuuring paraku Eesti tudengitel nii hästi ei läinud. TÜ-s informaatikat ning geenitehnoloogiat õppiva Sander Tarsi sõnul jäi vajaka kogemusest: “Tänavuse Peak Time’i võitnud taanlased korraldavad ise juhtumiuuringuid ja sellevõrra on neil kogemus märksa suurem, meie jaoks aga oli see teine juhtumiuuring üldse.”

Kõige tähtsamaks peavad tudengid tagantjärgi võistlusel kohatud inimesi ja uusi kontakte. Kivastik tõi välja Peter Woolsey, kes soovitas Eesti tiimil minna õppima mainekasse ärikooli INSEAD. “Kõik, kellega võistlusel tutvusime olid põnevad inimesed ja tutvused ongi kõige tähtsamad,” lausus Kivastik. Lisaks võistlusele said noored osa ka töötubadest, kus muuhulgas õpetati ka ärialast läbirääkimist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: