Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Virtuaalreaalsuse labor uurib aju käitumist uutes situatsioonides

HTC Vive virtuaalreaalsuskomplekt
HTC Vive virtuaalreaalsuskomplekt Autor/allikas: HTC

Tartu ülikooli uus arvutigraafika ja virtuaalreaalsuse labor pakub arvutiteadlastele ja üliõpilastele tipptasemel riistvara erinevate arvutigraafika ja neuroteadusega seonduvate uurimisprojektide teostamiseks.

Laboris on katsetamiseks tipptasemel virtuaalreaalsuse prillid ning lisaseadmed. Laboris teadustöö üheks väljundiks on luua reaalsusest võimalikult erinevaid keskkondi ning uurida seal, kuidas inimaju käitub tavapärasest erinevas situatsioonis: näiteks olukordades, kus gravitatsioon toimib uudsel viisil või stabiilsed objektid muutuvad ebastabiilseks.

“Sel moel kogume uusi teadmisi ka aju igapäevase toimimise kohta ning vastame ehk küsimustele, kuidas teatud häirega ajud võiksid töötada teisiti,” selgitas labori üks eestvedajaid Madis Vasser.

Vasseri sõnul on virtuaalreaalsuse veduriks praegu valdavalt meelelahutus. „Antud tehnoloogia võimaldab aga luua kõikmõeldavaid virtuaalseid stsenaariume. Uurime ühest küljest teoreetilisi teadusprobleeme ning teisalt ka juba võimalikke praktilisi rakendusi,“ kirjeldas Vasser.

Laboris on teadlaste käsutuses on valdkonna uusim laiatarbetehnoloogia, näiteks Oculus Rifti uued virtuaalreaalsusprillid, mis on nii ergonoomilised, et nende olemasolu peas võib unustada. Samuti saab katsetada HTC Vive virtuaalreaalsusprille, millega saab ringi jalutada oluliselt suuremal alal ning suhelda keskkonnaga läbi spetsiaalsete kontrollerpultide.

“See annab võimaluse suhestuda virtuaalse maailmaga nii loomulikult, kui see hetkel üldse võimalik on. Seda kõike veavad võimsad arvutid, mis lubavad teha laboris ka suuremat arvutusvõimsust vajavaid arvutigraafika projekte,” kirjeldas Madis Vasser.

Tartu ülikooli arvutigraafika spetsialist Raimond-Hendrik Tunnel avaldas lootust, et tulevikus teevad üliõpilased labori juures ka virtuaalreaalsusega seonduvaid lõputöid.

Lisaks laboris toimuvatele katsetele proovivad teadlased tulevikus kaasata ka neid huvilisi, kel on kodus olemas sarnane tehnoloogia, näiteks virtuaalreaalsusprillid.

Toimetaja: Kristjan Jung, Tartu ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: