President: kui kaob teadlaste usk Eestis töötades inimkonda teenida, lähevad nad mujale

Teadusleppe allakirjutamine.
Teadusleppe allakirjutamine. Autor/allikas: Siim Lõvi / ERR

President Kersti Kaljulaid ütles ERR-ile, et jagab teadlaste, ettevõtjate ja ülikoolide pettumust, kui valitsus loobub kokkuleppest tõsta teaduse rahastamine ühe protsendini SKP-st. Avaldame presidendi kommentaari täismahus.

"Iga valitsuse üks peamisi tööriistu oma poliitikate elluviimisel on riigieelarve koostamine. See on alati poliitiliste valikute küsimus ja nii see peabki olema. Küll on aga kurb vaadata, kuidas vaid mõne kuu eest erakondadeüleselt ja erakondade juhtide poolt kokkulepitu – ja ka allkirjastatu – on nende valikute tegemise käigus unustatud. Tõsi, üks partneritest tookord Teadusleppega ei liitunud, aga põhjusel, et pidas 1% eesmärki liiga väheambitsioonikaks.

Mis maksab poliitiku sõna? Aga allkiri? Mõistan ja jagan meie ettevõtjate, teadlaskonna, ülikoolide ja teiste pettumust, kui tõesti läheb nii, et valitsuskoalitsioon loobub ambitsioonist tõsta teaduse rahastamine ühe protsendini meie SKP-st.

Ühelt poolt on see oma üheskoos lausutud sõnadest ja antud allkirjadest taganemine, aga eks sellele annab hinnangu valija. Aga see ei ole küsimus ainult poliitiku ja valija omavahelises suhtes. See on küsimus targemast tööst. See on küsimus paremast palgast, sest targem töö lubab maksta suuremat palka. See on küsimus ettevõtete suutlikkusest jätkuvalt areneda ja kasvada siin, Eestis, selmet palgasurve tingimustes viia oma tootmine mujale, sest lisandväärtust tõsta ei suudeta. 

Kui kaob teadlaste usk Eestis töötades inimkonda teenida, lähevad nad mujale. Kui kaovad teadusprojektid, kaob hea kõrgharidus. Kui kaovad teadusprojektid, kaob nende positiivne ülekandeefekt majandusse. Kui nii läheb, siis ei saa Eesti ettevõtted enam loota kohaliku teadus-arendustegevuse viljadele. Siis me jääme maaks, kuhu head lahendused tulevad kusagilt mujalt ja kus suur tulu läheb ka kusagile mujale. Kas me sellist Eestit tahame?

Mina ei taha. Seepärast kutsun lähiajal uuesti kokku parlamendierakondade esimehed, Teaduste Akadeemia, tööandjate ja rektorite nõukogu esindajad, et seda veelkord arutada."

 

Teadusleppe taust

- 27. detsembril 2018 sai presidendi juures allkirjad Eesti teaduslepe, mille kohaselt peaks teaduse rahastamine kolme aasta jooksul jõudma ühe protsendini SKP-st. Kokkuleppele andis oma allkirja enamik erakondade esimeestest ning teadlased ja ettevõtjad.

- Kuuest eelmise parlamendierakonna esimehest kirjutas leppele alla viis. EKRE esindaja teatas vahetult enne allkirjastamist, et ei pea kokkuleppe allkirjastamisel osalemist vajalikuks, kuna tarvis on seada veelgi ambitsioonikam eesmärk.

- Viimases kolmes koalitsioonileppes on lubatud tõsta riigieelarves teaduse rahastust. Kuigi arvuliselt ongi summa kasvanud, siis strateegiliselt kokku lepitud eesmärgist ehk ühest protsendist SKP-st jääb see summa ikka maha. Praegu saab teadus riigieelarvest ca 0,71 protsenti SKP-st.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: