Galerii: akadeemiliste töötajate hoiatusstreik

{{1559706480000 | amCalendar}}

Kolmapäeval kell 12 alanud akadeemiliste töötajate hoiatusstreigi ajal avaldavad kõrgharidustöötajad meelt Tallinnas riigikogu ees ning Tartus haridus- ja teadusministeeriumi ees, et toetada oma palgatõusu nõuet ja teadusleppe täitmist valitsuse poolt.

Tunniajane hoiatusstreik kuulutati välja möödunud neljapäeval pärast uudise ilmumist selle kohta, et valitsus ei kirjutanud riigieelarve strateegiasse teadusleppega võetud kohustust tõsta teaduse rahastamine ühe protsendini SKT-st.

Eesti Kõrgkoolide Teadus- ja Arendusasutuste Ametiliitude Ühendus UNIVERSITAS juhatuse esimees Vladimir Viies põhjendas streikimise vajadust sellega, et Eesti on Euroopa Liidus teaduse rahastamisel üks viimaseid ning kuna teadust rahastatakse peamiselt projektide kaudu, oleme ühed viimased ka teadusvabaduse osas.

"Ka õppejõudude töökoormus ehk üliõpilaste arv ühe õppejõu kohta on Eestis kõige kõrgem ja välistudengite arvu kiire kasv suurendab seda koormust veelgi," rõhutas Viies.

Akadeemiliste Ametiühingute eesistuja Triin Roosalu sõnul esitas UNIVERSITAS mai alguses tööandjatele üldtöökokkuleppe projekti, millega soovitakse tõsta ülikoolide töötajate palkasid ning reguleerida paremini nende töötingimusi.

"Läbirääkimised üldtöökokkuleppe osas on nüüd suure küsimärgi all," sõnas Roosalu lisades, et mõlemad lepingupooled on arvestanud sellega, et valitsus täidab kokkuleppeid ning endale võetud kohustusi.

"On selge, et ülikoolide töötajad pole praeguse olukorraga sugugi rahul ning nende aktiivsus ja soov enda eest seista on suuremad kui kunagi varem," rääkis Roosalu jätkates, et lisaks hoiatusstreigile on plaanis ka teiste aktsioonide korraldamine kuni probleemi lahenemiseni.

Loosung Suvariik Eesti Kunstiakadeemia hoonel Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Eesti Kunstiakadeemia töötajad ja üliõpilased lasid aga EKA hoone Toompea-poolsel küljel alla loosungi SUVARIIK. Sõnumiga toetatakse ülikoolide palgatõusu nõuet ja teadusleppe täitmist valitsuse poolt.

SUVARIIK juhib tähelepanu valitsuse hoiakule teadusrahastuse suhtes, mis paneb keerulisse olukorda kõik Eesti ülikoolid. Mitmetahuline väljend SÜVARIIK annab võimalusi sõnamänguks veelgi. Asub EKAgi uus hoone vanas SUVA sokivabrikus.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: