Teadlane selgitab, miks on maja rannajoonele ehitamine rumal mõte

Foto: SCANPIX/VIRUMAA TEATAJA/Meelis Meilbaum

Hoonete otse mere äärde rajamist keelav seadus pole kius, vaid toetub sadade aastate pikkusele kogemusele, leiab Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi vanemteadur Hannes Tõnisson.

Kes on soovinud mereranda või mõne muu suure veekogu lähedale ehitada, on kindlasti kuulnud sõnapaari "ehituskeelu vöönd." Eesti saartel on see 200, mandril 100 meetrit rannajoonest maismaa poole. Aga miks meid ikka keelatakse? Sõnastame selle sõnumi veidi ümber ja ütleme hoopis: "Ehitise kaitse vöönd." Kõlab paremini? Jah, sest seaduse üks eesmärke ongi tegelikult ju meie ja me vara kaitsmine veekogudelt lähtuvate ohtude eest.

Näiteks, tugevate tormide käigus vastu rannaastangut põrkav laine on meeletu jõuga. Iga löögiga annab tükike rannaastangust järele ja uhutakse lainetuse poolt merre. Tallinna Ülikooli ökoloogia keskuse uuringud Saaremaal Harilaiu poolsaarel näitavad, et sealne, mitme meetri kõrgune rannaastang on paarikümne aastaga taganenud umbes 150 meetrit. Hea, et seal asus vaid vana ja lagunenud ning ammu mahajäetud majakavahi maja. Nüüdseks on see maja veepiiril ja suures osas mere poolt hävitatud.

Peame silmas pidama, et tormilainetus pole ainus ohufaktor. Tormiga kaasneb sageli ka kõrge meretase. Näiteks võib ulatuda Tallinnas seesugune ajuvesi üle 1,5 meetri ja mõnel pool Eestis üle kolme meetri. Niisuguse äkilise veetaseme tõusu jalgu ei tahaks jääda ei ise ega jätta oma vara.

See pole veel kõik! Merd kattev jää koosneb sageli mitmetest suurtest jäälahmakatest. Tugeva tuule mõjul võivad hakata seesugused jäälahmakad rannasuunas liikuma nagu hiigelpurjekad. Randa jõudes jätkab niisugune jäämassiiv oma inertsist maasuunalist liikumist ja pühib kõik enda teelt. Olgu need suured kivid või lausa rahnud, taimkate või isegi puud, rannaatraktsioonid, paadikuurid või lausa eluhooned.

Oleme registreerinud mitmeid juhtumeid, kus on tunginud merejää enam kui saja meetri kaugusele metsa, murdes oma liikumise teel puid ja kandes kaugele metsaalla suuri kive ja rahne.

Kui soovite rajada oma elukoha ranna lähedale, siis mõelge sellele, miks ei rajanud meie esiisad kunagi oma elamuid otse randa. Vahetult rannale on rajatud ainult erilise otstarbega ehitisi nagu lihtsad paadikuurid või rannakülastajatele mõeldud kerged hooned ja rajatised. Austage merd ja tema privaatsust!

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: