Kas laulupidu on jätkusuutlik?

"Aus vastus on, et ei tea," vastab Tallinna Ülikooli kooridirigeerimise dotsent Raul Talmar. Miks ta nii arvab, selgitab ta ühe minuti loengus.

Mis tagab millegi jätkusuutlikkuse? Kas ei ole jätkusuutlikkus mitte "jätku suutlikkus" ehk "jätkamise suutlikkus"? Ilmselt on üsna raske liikuda edasi (suuta jätkata) ükskõik millisel rajal ilma teatud pagasi või varuta. Laulupeo kontekstis on selleks muusikahariduslik baas ning seda nii lauljate kui koorijuhtide puhul.

Olen veendunud, et igasugust edasiminekut takistab ainult (ainuüksi) projektipõhine mõtteviis, sest sellel puudub pagas eelpoolmainitud muusikaharidusliku baasi näol. Kui ühel hetkel eesti koorid mõtlevad ainult (ainuüksi), kuidas järgmisest projektist "laulupidu" osa võtta, on loomulik protsess lõhutud.

Laulupidu on kooriliikumise kui protsessi väljund, olles ka ise seetõttu protsess.

Loomulik protsess minu mõistes on: koorilauluharrastus algab koolis (lasteaias) ja kasvab edasi kõrgkooli, ametikooli ning seejärel tööelu loomulikuks osaks. See aga saab toimuda ainult sellisel moel, et meie muusikaõpetajad-koorijuhid on õpetatud ja õppinud just seda ala. Nii nagu ei tohi asjatundmadu sporditreener treenida inimese lihaseid (riskides teha neile korvamatut kahju), ei tohi ka asjatundmatu inimene treenida või tegeleda inimese häälega (riskides häälele teha samuti korvamatut kahju). 

Ei tuleks karta seda, et võibolla ma ei pääse püünele, vaid seda, et ma ei oska seal midagi teha. Pean siin silmas oskust väljendada ja edasi anda muusikas peituvat tähendust.

Kahjuks ei oma muusikaõpetaja eriala Eesti kõrgkoolides (kaasa arvatud Tallinna Ülikoolis) erilist populaarsust, mistõttu õpetatud õpetajaid jääb järjest vähemaks.

Olgu meie IT - alased ja ka kõik teised teadmised nii reaalainetes kui humanitaarias kuitahes head, laulmine toimub ikka ja alati häälega ning ilma abivahenditeta.

Need, kel on olnud õnn laulda kollektiivis, kus tolerantsus, üksteise hoidmine ja koostegutsemise õhin on tänu oskuslikule juhendamisele pidev protsess, tagavadki laulupidude jätkusuutlikkuse.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: