Eesti lapsed tunnevad end internetis enesekindlalt

Enamik Eesti lastest tunneb end internetis enesekindlalt ja turvaliselt.
Enamik Eesti lastest tunneb end internetis enesekindlalt ja turvaliselt. Autor/allikas: Google

Homme, 5. veebruaril esitlevad Tartu Ülikooli teadlased Tallinnas Nordic Hotel Forumis üleeuroopalise laste internetikasutuse uuringu EU Kids Online Eesti tulemusi. Konverentsiga "Digilaps, kus tõttad sa?" tähistatakse rahvusvahelist turvalise interneti päeva.

Laste internetikasutuse uuringu tulemuste seas väärib rõhutamist see, et enamik Eesti lastest tunneb end internetis enesekindlalt ja turvaliselt. Nii laste kui ka lapsevanemate digioskused on nende endi hinnangul head.

Samal ajal puutuvad paljud lapsed kokku kahjuliku veebisisuga, millest nende vanemad ei ole sageli teadlikud. "Endiselt on probleemiks ka küberkiusamine," ütles TÜ sotsiaalpoliitika assistent Kadri Soo. "Mõtlemapanev on seegi, et märkimisväärne osa lastest, kes on veebikeskkondades probleemidega silmitsi seisnud, ei räägi oma murest kellelegi," täiendas ta.

Tartu Ülikooli teadlased küsitlesid 2018. aasta suvel koostöös Turu-uuringute AS-iga internetikasutajast lapsi ja iga lapse üht vanemat. Kogu Eestit hõlmavasse esinduslikku valimisse kuulus 1020 last, kellel oli vanust 9–17 aastat. Uuringus keskenduti laste ja vanemate internetikasutusele, digipädevusele ning teadlikkusele veebiriskidest.

Andmekogumist rahastasid Eesti Interneti SA, Haridus- ja Teadusministeerium (Euroopa Sotsiaalfondist), Justiitsministeerium ja Sotsiaalministeerium, lisaks sai uurimisrühm toetust Eesti Teadusagentuuri ja HTM-i rahastatud teadusprojektidest.

"Mitme institutsiooni koostöö mahuka sotsiaalteadusliku uuringu tegemisel on erakordne," tõdes TÜ sotsioloogia professor Veronika Kalmus. "Ühisrahastus sai teoks eeldusel, et tulemusi saavad kasutada paljud asjaosalised, koolitajatest kuni laste väärkohtlemise ennetajateni," lisas ta.

Konverentsi "Digilaps, kus tõttad sa?" korraldavad Tartu Ülikool ja MTÜ Lastekaitse Liit projekti "Targalt internetis" raames. Ettekannetega esinevad Tartu Ülikooli professorid Veronika Kalmus ja Andra Siibak ning projektimeeskonna liikmed Maria Murumaa-Mengel, Kadri Soo ja Marit Sukk. Samuti toimub 5. veebruari konverentsil edasiste tegevussuundade arutelu ja soovituste koosloome.

Samal päeval ilmub ka esialgsete uuringutulemuste aruanne, millega saab tutvuda projekti veebilehel.

EU Kids Online'i uuring korraldati esimest korda 2010. aastal 25-s Euroopa riigis. Kordusuuring tehti 2018. aastal peale Eesti veel 17 riigis. Uuringu tulemuste põhjal soovitakse muuta laste internetikasutust teadlikumaks ja turvalisemaks ning töötada välja sellekohased soovitused ja juhendid.

Toimetaja: Katre Tatrik, tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: