Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rasestumisvastane implantaat võib turule jõuda nelja aastaga

Loodud kiip siirdataks kehasse
Loodud kiip siirdataks kehasse Autor/allikas: MicroCHIPS, Inc

USA teadlased on loonud kehasse siirdatava kiibi, mis eritab kaugjuhtimispuldist saadava käsu mõjul iga päev sobivas koguses rasestumisvastast hormooni, et munaraku viljastumist vältida.  

Umbes üheeurose mündi suurune implantaat siirdataks tuhara, kõhu või õla piirkonda, kus see käsu peale iga päev vaikimisi 30 mikrogrammi jagu levonorgestreeli vabastab. Juhul, kui naine taas rasestuda soovib, saadab ta juhtimispuldist teise käsu, mille peale implantaat hormooni eritamise lõpetab. Seade mahutab levonorgestreeli piisavalt palju, et sellest jätkuks 16 aastaks. Lihtsamate, juba heakskiidu saanud implantaatide eluiga ei ületa viit aastat.

Uuenduslik on ka viis, kuidas kiip hormooni vabastab. Levonorgestreeli hoiab seadmes plaatinast ja titaanist tihend, mis elektrivoolu mõjul hetkeks sulaolekusse satub. Ajavahemik on siiski piisav, et sobilik kogus hormooni organismi imbuda jõuaks. Seadme valmistajast MicroCHIPS on varem sarnast lahendust kasutanud luuhõrenemise vastase rohu manustamiseks.

Ettevõte loodab, et seadeldis jõuab turule 2018. aastaks. Praeguseks on alustatud loomkatsetega, misläbi pole veel täielikult kindel, kuidas kiip kehale iseloomulikke tingimusi pikema perioodi vältel talub. Samuti on seadme kriitikud välja toonud häkkimisohu. MicroCHIPS on aga märkinud, et implantaat kasutab piisavalt turvalist krüpteeringut. Lisaks peaks häkkija asuma inimese vahetuses läheduses

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: