Kohv võib kahandada kehakaalu, osutab geeniuuring
Kohvi joomine on paljudel kombeks, eriti just hommikuti. On see tervisele pigem kasuks või kahjuks, on huvitav küsimus, mida teadlastelgi tore uurida.
Rootsi ja Briti teadlased on nüüd saanud uut, geeniuuringutel põhinevat tõendust, et kõrgenenud kofeiinitase inimese veres on seotud madalama kehakaalu ja väiksema diabeediriskiga.
Kohvi ja muude suure kofeiinisisaldusega jookide tarbimise ja kehakaalu madaluse vahel on teadusuuringud seoseid tuvastanud varemgi, kuid õhku on jäänud küsimus, kas kofeiin tegelikult ka kehakaalu mõjutab või on tegu pelga korrelatsiooniga, mis võib sugeneda hoopiski millestki kolmandast-neljandast.
Susanna Larsson Stockholmist Karolinska Instituudist ja ta kolleegid analüüsisid nüüd aga põhjalikult geeniproove ja terviseandmeid, mis olid varem võetud ligi kümnelt tuhandelt peamiselt Euroopa päritolu inimeselt.
Inimestel on teada kaks geeni, mis mõjutavad, kui kiiresti keha kofeiini lagundab. See tähendab, et erisuguste geenivariantidega inimestel püsib kofeiin veres eri kaua. Mida kauem aga kofeiin koos püsib, seda rohkem ta oma mitmesuguseid võimalikke toimeid avaldada saab.
Larsson ja ta kaaslased avastasid, et neil inimestel, kelle geenid osutasid vere potentsiaalselt kõrgemale kofeiinisisaldusele, kippusid nii kehamassiindeks ja keha rasvasisaldus kui ka teist tüüpi diabeeti haigestumise risk olema väiksemad.
Teadlased väidavad, et kuna nad kasutasid analüüsil niinimetatud Mendeli randomiseerimise meetodit, siis on alust arvata, et leitud seos on ka põhjuslik.
Kas aga kohviga oma kehakaalu reguleerida püüda tasub, on juba omaette küsimus. Arvestada tuleb ju asjaolu, et kofeiin mõjutab ka und ja südame talitlust.
Kohvi tervislikud ja vähem tervislikud küljed annavad kindlasti rohkeid võimalusi edasistekski teadusuuringuteks, kuid oma praegused tulemused on Larsson ja kaasautorid seniks avaldanud ajakirjas BMJ Medicine.