Hommikukohv võib toimida platseebona
Teadlased avastasid, et hommikukohvi ergutavat mõju ei saa täielikult asendada kofeiini, selle peamise toimeaine, tarbimisega.
Paljude inimeste jaoks ei alga päev enne tassi kohvi joomist. Kohvil on ergutav mõju ning inimesed joovad seda nii unisuse peletamiseks kui ka oma keskendumisvõime parandamiseks. Portugali teadlased eesotsas professor Nuno Sousaga Minho Ülikoolist üritasid välja selgitada, kas ergutav mõju tuleb ainult kofeiinist või on tähtis ka kohvi joomise elamus ise.
Teadlased värbasid uurimistöö jaoks inimesi, kes jõid vähemalt ühe tassi kohvi päevas. Vähemalt kolm tundi enne uurimise algust pidid uuritavad hoiduma igasugustest kofeiini sisaldavatest söökidest ja jookidest. Uuritavatega viidi läbi intervjuud ja nende ajutegevuse jälgimiseks saatsid teadlased nad kaks korda magnetresonantstomograafi alla. Üks pärast pärast kofeiini tarvitamist ja teine pärast tavalise tassi kohvi joomist.
Kuigi kofeiinil on teadatuntud neurokeemiliselt ergutav mõju, tuli välja, et kohvi joonud inimestel kasvas aktiivsus rohkemates erinevates ajupiirkondades, kui lihtsalt kofeiini tarbinud inimestel. Teisisõnu: nad said kohvist ilmselt suurema ergutuse. Aktiivsemad ajupiirkonnad seostusid eelkõige lõhna ja maitsega, andes aimdust, et tegu on psühholoogilise mõjuga.
Nii hakkasid teadlased oletama, et kohvi võib mõjuda ergutavalt ka siis, kui see ei sisalda kofeiini, sest kohvijoojatel on tekkinud kohvi joomise ja ergutuse vahel juba ajus seos. Kofeiinivaba kohviga teadlased siiski veel katseid ei teinud. Saadud tulemuste põhjal leiavad nad aga, et need tuleks kindlasti läbi viia.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Rait Piir