Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Naiste seas on blonde rohkem kui meeste seas

Foto: aerosolhalos/Creative Commons

Kas olete tähele pannud, et heleda peaga naisi on rohkem kui heleda peaga mehi? See ei tulene ainult sellest, et naised blondeerivad end rohkem kui mehed, selgub värskest teadusuuringust.

Ligi 300 000 Euroopa päritolu inimest hõlmanud uuring tuvastas, et heledate juustega naisi ongi rohkem kui heledate juustega mehi. Miks see nii on, ei oska Manfred Kaiser Rotterdami Erasmuse ülikoolist ja Timothy Spector Londoni King's kolledžist ning nende kolleegid ajakirjas Nature Genetics avaldatud artiklis seletada.

Tegelikult ei osanud nad sellist tulemust ka oodata. Kui nähtus uurimisandmete analüüsil ilmnes, pidasid teadlased seda esialgu statistiliseks hälbeks, kuid selgus, et ükskõik millist populatsioonivalimit nad ka ei valinud, ikka oli seal blonde naisi kaks kuni kolm korda rohkem kui blonde mehi.

Autorid oletavad, et põhjus ei tarvitse olla otseselt geneetiline, vaid asjasse võib olla segatud ka epigeneetika ehk see, kuidas geenid avalduvad ehk maksmusele pääsevad. Heledaga peaga naistel sünnib heleda peaga poisse sama suure tõenäosusega kui heleda peaga tüdrukuid, kuid poistel lähevad algselt heleda juuksed ajapikku tumedamaks.

Evolutsiooniline põhjus võib olla selles, et meestele võivad keskmiselt rohkem meeldida rohkem heleda peaga naised, naistele aga tumeda peaga mehed. See kõik on aga oletus. Kindlama teadmise saamiseks on vaja uusi uuringuid.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: