Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Geenidoonoriks registreerus ööpäevaga üle 4100 inimese

{{1521622200000 | amCalendar}}
Foto: Urmas Luik/Scanpix

Inimesed allkirjastasid öö otsa geenidoonoriks saamise nõusolekuvorme ning ööpäeva jooksul on nõusolekuvormi digiallkirjastanud enam kui 4100 uut geenidoonorit. Kuigi praegu on huvi suur, ei pea kiirustama ega kartma, et 100 000 uue doonori hulka ei pääse.

Eesti Geenivaramu teatas eile, et hakkab vastu võtma uusi geenidoonoreid, mis tekitas inimestes geenidoonoriks saamise vastu erakordselt suure huvi. Teisipäeva hommikul kella 11st, mil info avalikuks sai, tekkis veebikeskkonnas geenidoonor.ee vilgas liiklus, mis tekitas lõpus ülekoormuse ja pani inimesed ootama.

Korraga on öö läbi olnud lehel ligi tuhat inimest. Kui korraga tahab digiallkirja anda ligikaudu 800 inimest, nõuab sellega kaasnev andmete liigutamine suurt andmemahtu.

Geenivaramu tõstab tänase jooksul serverite koormusvõimekust, mis peaks leevendama ka ülekoormuse tekkimist ning andma rohkematele inimestele korraga digiallkirjastamise võimaluse.

Geenivaramu kommunikatsioonijuht Annely Allik ütles, et kuigi kasutusele võeti algsest soovitatust võimsam server, siis sedavõrd suurt inimeste huvi geenidoonoriks saamise vastu ei osatud ette näha ja seetõttu tekkis lehel ülekoormus.

Kuvatõmmis veebilehelt Geenidoonor.ee, millel inimeste suure huvi tõttu tekkis ülekoormus. Autor: ERR

“Eilne päev oli positiivses mõttes “hullumaja”, kuid on väga suur rõõm näha, et asja vastu on nii suur huvi,” märkis Annely Allik.

Eilne päev tähendas Annely Allikule pidevat suhtlus meediaga ja enam kui viit tundi geenidoonorluse huviliste e-kirjadele ja Facebooki päringutele vastamist. “Ja praegu on ikka veel vastamata 150 kirja,” rääkis Allik.

Kirjade ja päringute järgi on inimesed mures, et äkki nad ei saagi oma doonoriavaldust teha. Üks murelik inimene, kes ei saanud õhtul geenidoonori lehel anda oma digiallkirja, kirjutas Geenivaramule, et ta “paneb ööseks kella tirisema, äkki siis veel saab”.

Kuigi eilsest saab allkirjastada geenidoonoriks saamise nõusolekuvormi, siis vereproove saab hakata andma suuremates haiglates ja Synlabi tervisekeskustes andma alates 2. aprillist.

Kuigi tung geenidoonoriks saada on hetkel suur, ei peaks Annely Alliku sõnul muretsema, et mõni soovija ei peaks doonoriks saama.

Geenivaramu võtab praegu alanud kogumisperioodil vastu 100 000 uut geenidoonorit. Need proovid loodetakse koguda käesoleva aastanumbri sees või nii kaua kuni 100 000 uut doonorit on koos.

Kes, milllal ja kuidas tagasisidet saab?

Eelmisel kogumisperioodil, mis algas 2002. aastal, võeti geeniproovid 52 000 Eesti elanikult. Neil on nüüdseks võimalik saada tagasisidet oma geenikaardi kohta. Kuid kuna tagasiside andmisega tegeleb Eestis praegu üks geeninõustaja ja paar arsti, on praegu nõustamisajad juunikuuni ära broneeritud.

Eelmise kogumisperioodi geenidoonorid saavad rohkem infot tagasiside kohta Eesti Geenivaramu lehelt.

Praegu geenidoonoriks hakkavatele inimestele koostatakse geenikaardid juba 2019. aasta alguseks ning seejärel hakatakse andma ka tagasisidet.

Uutele geenidoonoritele on oluline aga järgnev info.

Kolm sammu ja geenidoonoriks:

1. Allkirjasta nõusoleku vorm internetis Geenidoonori lehel.

2. Vali endale sobiv geeniproovi loovutamise koht. Proovi saad anda suuremates haiglates või SYNLABi laborites üle Eesti. Kus verd anda saab, vaata veebilehelt www.geenidoonor.ee

3. Loovuta geeniproov. Selleks ei ole vaja aega broneerida. Protseduur võtab vaid mõned minutid ja on tasuta.


Soovitame lugeda ja vaadata ka “Aktuaalse kaamera” lugu geenidoonoriks saamise kohta.

Videosoovitus: Eesti Geenivaramu juht Andres Metspalu rääkis “Terevisioonis” uute geenidoonorite kogumisest:

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: