Mis on armastus? Väike teaduslik selgitus

{{1518604920000 | amCalendar}}
Armastus on sisemine jõud, mis näitab, et meie jaoks on keegi või miski äärmiselt oluline.
Armastus on sisemine jõud, mis näitab, et meie jaoks on keegi või miski äärmiselt oluline. Autor/allikas: zelah/Creative Commons/ERR

Üleilmse armunute päeval on kohane meelde tuletada, et teaduslikus mõttes pole armastus ei midagi enamat kui ajukeemia. Jääb igaühe enda otsustada, kas see muudab nähtust imepärasemaks või kaotab osa selle võlust.

Kõige lõppeesmärgiks on muidugi järeltulijate saamise kaudu oma geenide levitamine. Üldistades võib armumise ja armastuse juures eristada kolme staadiumi. Eri etappidel mängivad kandvat rolli erinevad ajuosad ja hormoonid.

1) KIRG
Paaritumiskihu tekitamise eest vastutab suuresti hüpotalamus. Ajuosa reguleerib suguhormoonide testosterooni ja östrogeeni tootmist, mis leiab aset munandites ja munasarjades. Testostroon tõstab nii meeste kui ka naiste sugutungi. Östrogeenitase mõjutab naiste paaritumissoovi. Kõige kõrgem on östrogeenitase ovulatsiooni ajal. Ajaperioodil, kus on võimalus munaraku viljastumiseks kõige suurem.

2) KÜLGETÕMME
Kirest sõltumatult eksisteerib külgetõmme. Selle juures on kõige tähtsamad rahuldustunnet tekitavad närvivõrgustikud. Intensiivse romantilise armastuse tekkimise algust iseloomustab kõrge noradrenaliini- ja dopamiinitase ning madal serotoniinitase.

Armunule tema armastatu pilti näidates võib ajukuvapiltidel näha isegi, kuidas aju mõnukeskused särama löövad. Juhuslike inimeste pilte nähes on aktiivsus nendes piirkondades tagasihoidlikum. Muutunud ajukeemia peegeldub otseselt käitumises. Armunud pakatavad eufooriast ja energiast, kui kõik kulgeb ladusalt. Tagasilöökidele järgnevad seevastu drastilised meeleolumuutused.

Paika peab rahvatarkus, et armastus ei lase süüa ega magada. Ühelt poolt on selle taga madal serotoniinitase. Sarnast muutust on täheldatud nende inimeste ajus, keda vaevab obsessiiv-kompulsiivne häire. See on viinud teadlased mõttele, et just see on intensiivset armastust iseloomustava ihaluse ja igatsemise taga.

Ühtlasi stimuleerib dopamiin testostreooni eritumist. See kasvatab armastatu järele täiendavat iha. Noradrenaliin on olulisel kohal "võitle-või-põgene" reaktsiooni juures, kasvatades inimeste erksust.

Kõigele lisaks on leitud, et äsja armunud iniemste ajus leidub rohkem närvirakkude kasvufaktorit (NGF). Selle hulk kehas näib olevat otseselt seotud romantiliste tunnete intensiivsusega.

3) KIINDUMUS
Iha ja romantilise armastuse etapp kestab kuni kaks aastat. Sealt edasi sõltub suhte püsimajäämine eestkätt kiindumuse tekkest. Erinevalt ihast ja romantilisest armastusest on see oluline ka lapse ja vanema omavaheliste suhete, sõpruse ning üleüldse südamlike suhete tekkimise juures. Antud juhul on kiindumustunde tekkimise peamiseks eesmärgiks panna vanemad koos elama vähemalt senikaua, kuni nad on koos saadud järeltulija üles kasvatanud.

Võtmerolli mängivad sel ajavahemikul oksütotsiin ja vasopressiin. Mõlemat hormooni toodetakse hüpotalamuses ja talletatakse ajuripatsis. Suuremas koguses vallandub oksütotsiini seksi, lapse sünnitamise ja tema rinnaga toitmise ajal. Ühisnimetajana eelnevad kõik tegevused suhete tugevnemisele. Teisisõnu aitab hormoon võimendada positiivseid tundeid nende inimeste suhtes, keda nad niigi armastavad või neile meeldivad.

Seksi järel suures kogueses vallanduv vasopressiin kontrollib eeskätt janutunnet. Inimestele sarnase elulaadiga preeria-uruhiirtega tehtud katsetes leiti, et see on oluline ka paarisuhete alal hoidmiseks. Hormooni mõju blokeeriva ravimi peale kaotasid isashiirega oma partneri vastu kohe igasuguse huvi ja ei tõrjunud enam isegi emasele ligitükkivaid kosilasi.

4) VARJUPOOL
Kuigi armumist ja armastust võib pidada heaolutunnet tekitavate hormoonide vabanemise tõttu eeskätt positiivseks emotsiooniks, on sel oma varjukülg. Ebaratsionaalsus, kadedus ja petmine on vaid mõned näited probleemidest, mida needsamad hormoonid tekitada võivad.

Näiteks suur osa dopamiini puudutavatest uuringutest haaravad just sõltuvuskäitumist, sh kokaiinisõltuvust. Seetõttu on ehk mõistetav, et armastatust eemalolek põhjustab võõrutusnähtudele sarnanevaid sümptomeid, mille leevendamiseks otsitakse abi erinevatest uimastitest.

Patust täielikult puhas pole isegi oksütotsiin. Hormooniga seonduv liigne heaolutunne, nagu tekib see narkootikume MDMA ja GHB tarbides, võib panna inimesed käituma hooletult ja ümbritsevast keskkonnast distantseerumiseni. Suhteid tugevdav roll võib soodustada nimeste võõrandumist teistest kultuurirühmadest ja neist, kellega polnud eelnevalt sõlmitud suhted sedavõrd tugevad.

Iha tekkimine ja seksuaalne erutus pärsib sõna otseses mõttes nende eesajukoores asuvate piirkondade tööd, mida seostatakse ratsionaalse käitumise, eneseteadlikkuse ja kriitilise mõtlemisega. Armastus teeb tõepoolest rumalaks.

Head valentinipäeva!

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: