Mis on armastus? Väike teaduslik selgitus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1518604920000 | amCalendar}}
Armastuse eri staadiumite juures mängivad võtmerolli erinevad ajuosad.
Armastuse eri staadiumite juures mängivad võtmerolli erinevad ajuosad. Autor/allikas: zelah/Creative Commons/ERR

Üleilmse armunute päeval on kohane meelde tuletada, et teaduslikus mõttes pole armastus ei midagi enamat kui ajukeemia. Jääb igaühe enda otsustada, kas see muudab nähtust imepärasemaks või kaotab osa selle võlust.

Rahvusvahelise tarbimispüha ja/või armunute päeva puhul taasavaldame Novaatori 2018. aasta ühe kõige populaarsema artikli.

Kõige lõppeesmärgiks on muidugi järeltulijate saamise kaudu oma geenide levitamine. Üldistades võib armumise ja armastuse juures eristada kolme staadiumi. Eri etappidel mängivad kandvat rolli erinevad ajuosad ja hormoonid.

1) KIRG
Paaritumiskihu tekitamise eest vastutab suuresti hüpotalamus. Ajuosa reguleerib suguhormoonide testosterooni ja östrogeeni tootmist, mis leiab aset munandites ja munasarjades. Testostroon tõstab nii meeste kui ka naiste sugutungi. Östrogeeni tase mõjutab aga naiste paaritumissoovi. Kõige kõrgem on östrogeeni tase ovulatsiooni ajal. Ajaperioodil, kus on võimalus munaraku viljastumiseks kõige suurem.

2) KÜLGETÕMME
Kirest sõltumatult eksisteerib külgetõmme. Selle juures on kõige tähtsamad rahuldustunnet tekitavad närvivõrgustikud. Intensiivse romantilise armastuse tekkimise algust iseloomustab kõrge noradrenaliini- ja dopamiinitase ning madal serotoniinitase.

Armunule tema armastatu pilti näidates võib ajukuvapiltidel isegi näha, kuidas aju mõnukeskused särama löövad. Juhuslike inimeste pilte nähes on aktiivsus nendes piirkondades märksa tagasihoidlikum. Muutunud ajukeemia peegeldub otseselt käitumises. Armunud pakatavad eufooriast ja energiast, kui kõik kulgeb ladusalt. Tagasilöökidele järgnevad aga drastilised meeleolumuutused.

Paika peab rahvatarkus, et armastus ei lase süüa ega magada. Ühelt poolt on selle taga madal serotoniinitase. Viimast muutust on täheldatud ka nende inimeste ajus, keda vaevab obsessiiv-kompulsiivne häire. See on viinud teadlased mõttele, et just see on intensiivse armastava ihaluse ja igatsemise taga.

Samal ajal stimuleerib dopamiin testostreooni eritumist. See kasvatab armastatu järele täiendavat iha. Noradrenaliin on samas olulisel kohal ka "võitle-või-põgene" reaktsiooni juures, kasvatades inimeste erksust.

Kõigele lisaks on leitud, et vastarmunute ajus leidub rohkem närvirakkude kasvufaktorit (NGF). Selle hulk kehas näib otseselt seotud romantiliste tunnete intensiivsusega.

3) KIINDUMUS
Iha ja romantilise armastuse etapp kestab kuni kaks aastat. Sealt edasi sõltub suhte püsimajäämine eestkätt kiindumuse tekkest. Erinevalt ihast ja romantilisest armastusest on see oluline ka näiteks lapse ja vanema omavaheliste suhete, sõpruse ning üleüldse südamlike suhete tekkimise juures. Antud juhul on kiindumustunde tekkimise peamiseks eesmärgiks panna vanemad koos elama vähemalt senikaua, kuni nad on koos saadud järeltulija üles kasvatanud.

Võtmerolli mängivad siinkohal oksütotsiin ja vasopressiin. Mõlemat hormooni toodetakse hüpotalamuses ja talletatakse ajuripatsis. Suuremas koguses vallandub oksütotsiin muu hulgas seksi, lapse sünnitamise ja tema rinnaga toitmise ajal. Ühisnimetajana eelnevad kõik tegevused suhete tugevnemisele. Teisisõnu aitab hormoon võimendada positiivseid tundeid nende inimeste suhtes, keda nad niigi armastavad või neile meeldivad.

Suures koguses seksi järel vallanduv vasopressiin kontrollib eeskätt janutunnet. Inimestele sarnase elulaadiga preeria-uruhiirtega tehtud katsetes leiti aga, et see on oluline paarisuhete alal hoidmiseks. Hormooni mõju blokeeriva ravimi peale kaotasid isashiirega oma partneri vastu koheselt igasuguse huvi ja ei tõrjunud enam isegi emasele ligitükkivaid kosilasi.

4) VARJUPOOL
Kuigi armumist ja armastust võib pidada heaolutunnet tekitavate hormoonide vabanemise tõttu eeskätt positiivseks emotsiooniks, on sellel kõigel oma varjukülg. Ebaratsionaalsus, kadedus ja petmine on vaid mõned näited sellest, mida needsamad hormoonid tekitada võivad.

Näiteks suur osa dopamiini vallas tehtud uuringutest haaravad just sõltuvuskäitumist, sh kokaiinisõltuvust. Seetõttu on ehk mõistetav, et armastatust eemalolek põhjustab võõrutusnähtudele sarnanevaid sümptomeid, mis võib viia panna otsima abi erinevatest uimastitest.

Patust täielikult puhas pole ka oksütotsiin. Liigne sellega seonduv heaolutunne, nagu tekib see narkootikume MDMA ja GHB tarbides, võib panna inimesed käituma hooletult ja ümbritsevast keskkonnast distantseerumiseni. Suhteid tugevdav roll võib soodustada samal ajal inimeste võõrandumist teistest kultuurirühmadest ja neist, kellega polnud eelnevalt sõlmitud suhted sedavõrd tugevad.

Iha tekkimine ja seksuaalne erutus pärsib aga otseses mõttes nende eesajukoores asuvate piirkondade tööd, mida seostatakse ratsionaalse käitumise, eneseteadlikkuse ja kriitilise mõtlemisega. Armastus teeb tõepoolest rumalaks.

Head valentinipäeva!

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: