X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Netiarmastus võib röövida lisaks südamele ka rahakoti ja säästud

Eelmisel aastal teeniti USA-s romantikaloitsu abil nõiutute käest juba 143 miljonit.
Eelmisel aastal teeniti USA-s romantikaloitsu abil nõiutute käest juba 143 miljonit. Autor/allikas: Everton Vila/Unsplash

Armuvalus hingesugulase otsijatelt raha väljapetmisest on saanud USA-s aastas kõige suuremat rahalist kahju tekitav tarbijapettuse liik, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Valentinipäeva mälestuseks olgu hoiatus USA-st, kus internetist hingesugulase otsijate petmine on tõusnud tormiliselt kasvavate kuritegude edetabeli tippu. Veel kolm aastat tagasi pöördus pärast nutuhoost ülesaamist vastava ametkonna poole keskmiselt natukene alla kolme ameeriklase päevas, kui selgus, et netist leitud armastatu osutus südame asemel tema raha õngitsevaks suliks.

Üürikese romantilise eufooria eest motiveeriti südamemurdjaid 33 miljoni dollariga.Eks sellest kasvanud viimaste isu. Eelmisel aastal teeniti romantikaloitsu abil nõiutute käest juba 143 miljonit. Kahju kandnud inimeste arv kasvas rohkem kui kaks korda. Nende mediaankeskmine kahju oli 2600 dollarit ehk pooled pääsesid kergemalt, aga pooled pidid kandma sellest veelgi rohkem kahju. Neid viimaseid oli arvatavalt üle 10 000.

Need on ametlikud andmed. Tõenäoliselt ei soovinud jagada kõik ohvrid oma lugu politseiga. Kõigest hoolimata ületas armastuse püünisesse kaotatud raha kõiki teisi tarbijapettuse paragrahvi all registreeritud kuritegude kahju. Armastusel on eriline mõju.

Trendi võib pidada paratamatuks. Uue põlvkonna sidetehnoloogia esmalt harjutab ja siis normaliseerib suhtlusmooduseks ekraanipildi ja lühiformaadis teksti. See kasvatab ühtlasi inimestes üksildust ehk kontaktivajaduse rahuldamatust. See ajab siis üha rohkem ekraani kaudu suhteid otsima, olles näljutanud inimhinge sedavõrd, et too ahmib aplalt petise välja pandud peibutisi. Selle iseloomulikuks sümptomiks ja ühtlasi viiteks õngitseja professionaalsusele saatsid paljud ohvrid uuele "armsamale" raha mitu korda.

Huvitava tähelepanekuna kaotasid 40–69 aastased armupettusele raha kaks korda rohkem, kui 20. eluaastates olevad inimesed. Ilmselt oli neil raha rohkem ja lahkus suurem. Natukene võib kahtlustada ka suuremat sinisilmsust. Ent neist veelgi rohkem maksid valusa kogemuse altarile mediaankeskmisena koguni 10 000 dollarit üle 70-aastased.

Taolist statistikat võiks peaaegu võtta nagu kuriteo planeerimise juhist. Loodetavasti oskavad sellest õppida ka kõik romantikud, eriti aga natukene varasema sünniaastaga netis surfajad. Surfimere metafoori asemel võiks nad harjutada internetti kujutlema pigem Tarzani filmides nähtud džunglina.

Iseendale kurva loo kaela tirimise vältimiseks soovitab USA föderaalvalitsus teha kingitusi vaid neile, kellega ollakse päriselt silmast-silma kohtutud. Samuti antakse nõu kuumade meelte üle kontrolli hoidmiseks rääkida uuest suhtest kellegi lähedasega, et too saaks anda olukorrale veidi kainema vaate. Veel käib nõuannete juurde soovitus kasutada armsat kujutava pildi kontrollimiseks interneti otsimootoreid, hoida tempo aeglane ja küsida igasuguseid küsimusi enne rumalaks osutuda võiva sammu sooritamist. Lõpuks võib veel lugeda nõuandeid valitsuse koostatud petiste maailma tutvustavalt veebilehelt.

Kõik uued suhted ei lõppe tingimata tühjade taskute ja murtud südametega. Endiselt on tõenäolisem südame piinamine. See teema peidab rida nüansse, mida on hakatud vormima vastavatesse märksõnadesse.

Olgu järgnevalt esitatud mõned näited. Ingliskeeles "ghosting" ehk kummitamine tähistab suhtluspartnerit, kes ühel hetkel kaob lihtsalt sõnagi lausumata ära ja temast ei kuule enam midagi. "Zombie" on seevastu tüüp, kes kadus ära ja nüüd ilmub koolnute seast tagasi "Breadcrumbing" otsib paralleeli leivapurust ja tähistab isikut, kes peab küll ühendust, aga tal pole kavaski suhtega edasi liikuda.

Huvitavaks nähtuseks on "benching" ehk pingil hoidmine. Selle sisuks on hoida isikut päevadeks, kui peaks üksildus peale tulema. Vormiliselt kogeb pingil hoitav, et talle saadetakse harva, aga regulaarselt sõnumeid. Sõnauuenduste hulka kuulub "orbiting" viitab orbiidil olemisele, kui kas uus või endine kallim luurab keerulisemaid varjatud meetmeid kasutades huviobjekti meediakontodel, teinekord midagi laikides või vastupidi.

Uue sõnavara lõppu võiks veel lisada vana tuttavana sõna "varas". Selleks on keegi, kes tahab ilusa jutu varjus lihtsalt sinu raha. Lisaks viivule veebruaris võib neid kohata kõikidel päevadel aastas.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: