Veebist armastuse otsijate arv kasvab hüppeliselt

Foto: Clem Onojeghuo/Unsplash

Veebist armastuse otsijate arv on viimase kuue aastaga kolmekordistunud. Tulevikus võib takistada õnneliku lõpu saabumist seega vaid interneti puudumine, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port värske Pew uurimiskeskuse korraldatud küsitluse tulemusi.

Ükskord ammu-ammu elas kord kuskil kaugel maal inimene, kelle ainus võimalus teiste inimestega kohtuda oli koduseinte vahelt lahkumine. Nii ei alga vist ükski õuduslugu, kuigi võib paljudele sellisena tunduda. Juba pelk mõte diivanilt või tugitoolist ülestõusmisest tundub õõvastav, rääkimata võidunud ja veninud riiete väljavahetamisest millegi šikima vastu.

Veebikaameral ei paista seevastu kõik välja ja Instagrami fotot saab tuunida. Netflixi päris ja väljamõeldud inimeste elude vaatamise kasvõi mõneks tunniks lõpetamine tekitaks ägedaid võõrustusnähte. Nagunii pole ju väljas kedagi, arvab iga inimene, kelle ainukene kogemus on toas viibimine.

Ometi sündis minevikus inimeste kohtumise tõttu uusi inimesi. Täpsemalt sündis tänane tubane põlvkond. Mis saab edasi? Veel hiljuti sai enamik püsivamaid suhteid alguse tööl, avalikel üritustel, baarides ja ööklubides ning sõprade sünnipäevadel. Väiksema tõenäosuse, kuid romantilisemad lood võisid alata transpordivahendis, koeraga jalutades, koolis, kellegagi juhuslikult rääkides jne. Kõik need võimalused on endiselt olemas, aga maailm on muutumas. Kohtumispaikade sekka on lisandunud internet.

Järgnev info puudutab ameeriklasi, sest sealne Pew uurimiskeskus korraldab ameeriklaste eluolu käsitlevaid regulaarseid uuringuid. Ometi ei saa rääkida kaugest maast, sest internet toob ka kõige kaugemad paigad koduse diivanini. Oodatavalt leidub ameeriklaste käitumises väikeseid erisusi, aga suurema pildi loomiseks peaks olema nende näite üldistus piisavalt informatiivne.

Pew uurimiskeskuse ameeriklaste veebimaailma suhtlust käsitleva värskeima raporti kohaselt on kasutanud mingil ajahetkel mõnda interneti kohtamisteenust umbes iga kolmas täiskasvanu. Kuus aastat varem toimunud uuringu põhjal tegi seda iga kümnes ehk muutus on märkimisväärne. Seejuures on sündinud viimase raporti põhjal veebikontakti tulemusel püsisuhe 12 protsendil juhtudest.

Tänapäeval on veebirakenduse või veebiteenuse abil alanud reaalselt toimivate suhete arv on seega suurem, kui oli kuue aasta eest nimetatud teenuste kasutajate koguarv.

Tervikuna hindas viimases ülevaates vastanud ameeriklastest 57 protsenti kogemust positiivseks. Umbes 42 protsenti pidasid kogemust pigem ebameeldivaks. Selle põhjuseid valgustab vastajate alamrühmade analüüs, millest võib leida nii vastikuid kui ka hirmutavaid näiteid. Telekommunikatsiooniplatvorm pakub lisaks positiivsetele tulemustele uusi võimalusi ka inimhingede kiusamiseks.

Kõige rohkem peavad arvestama ohtudega naised vanuses 18–49 aastat. Neist pea kaks kolmandikku tõid esile, et nendega otsiti jätkuvalt kontakti ka pärast seda, kui nad olid andnud vastaspoolele märku huvi puudumisest. Kõigi vastajate, st meeste ja ülejäänud vanuserühmade puhul tõid sama probleemi esile kolmandik vastajatest. Neist moodustasid loomulikult märgatava osa juba mainitud naised.

Igatahes on naiste puhul tüütava kontaktipidamise risk kordades suurem. Sellega ebamugav kogemus ei piirdu. Üle poolte sama rühma vastajatest pidid vastu võtma seksuaalse sisuga pilte. Neist natukene alla pooli oli solvatud ja pea iga viiendat 18–34-aastast naist oli ähvardatud füüsiliselt. Seetõttu pidas 46 protsenti kõikidest vastajatest veebirakendustega suhte otsimist ohtlikuks. Oodatavalt oli naiste seas seda meelt 53 protsenti vastajatest.

Veebimaailm inimestest kurjust välja ei filtreeri ja võimaldab nähtusele teisi väljendusviise. Samasugust teistmoodi võimaluste pakkumist peaks eeldama ka mitte-halva maailma teenistusest. Neutraalne tunnussõna haaraks endasse muutused, mida võib pidada heaks, kui ka neid, mida saab võtta hetkel lihtsalt huvitava muudatusena, ilma hinnanguta hea ja halva teljel.

Taoline huvitav ja pigem positiivse varjundiga veebikontakti loomisega kaasnev nähtus hõlmab kontakteeruvate inimeste suuremat eripalgelisust. Traditsioonilise, nn kodust välja minemise ja füüsilise kohtumise puhul toimib taustal vaevu tajutav sõel, millest pääsevad läbi suhteliselt sarnase taustaga inimesed. Sarnase elupaiga, sarnase käitumisviisi, sarnase vanuse, sotsiaalsete eelistuste ja muu taolisega.

Veebimaailm pakub oluliselt suuremat sortimenti inimlikest huvidest, aga ka lihtsalt suuremat hulka inimesi, kelle seast valida. Isegi erinevate eelistuste filtreid rakendades leiab avaramast valikust suurema tõenäosusega kedagi, kes meeldib füüsiliselt, omab sarnaseid huve ja kellega tahaks suhet edasi arendada.

See toob tagasi Pew uurimiskeskuse märgatud trendi juurde. Korraliku muinasjutu mallide järgi on olemas selleski loos kurjus. Suurest halvast kogemusest hoolimata kasutab kolmandik suhteotsimise eas ameeriklasi veebiplatvorme. Neist jõuab umbes iga kaheksas õnneliku lõpuni.

Huvitav, kui kaua kulub aega, kuni nii talitab suhteealiste enamus. Sellisel juhul sobib lugu lõpetada tõdemusega, et nad elavad õnnelikult edasi, juhul kui vahepeal pole internet katkenud.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: