Moodne tehnikaime tõi suhetesse kõikehõlmava usalduskriisi

Kas sinu suhted teiste inimestega muutuvad üha õhemaks ja pinnapealsemaks, sest olemasolev suhe hoiab sind liiga kõvas haardes?
Kas sinu suhted teiste inimestega muutuvad üha õhemaks ja pinnapealsemaks, sest olemasolev suhe hoiab sind liiga kõvas haardes? Autor/allikas: Everton Vila/Unsplash

Nüüdisaegne maailm on toonud suure osa inimeste ellu manipuleeriva ja valetava partneri, kellega soovitaks koheselt suhte lõpetada peaaegu iga perenõustaja, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kirjanik Haruki Murakami talletas sõnadesse episoodi suhtedraamast, milles ohkab üks osapool, et kuigi ta usub veel natukene teises elavasse armastusse tema vastu, on ta veendunud, et temast talle enam ei piisa. Ta teadis ette, et nii kunagi juhtub. Sestap ta ei süüdista ega pole vihane. Kuigi peaks, aga ta pole seda. Tal on lihtsalt valus, hullusti valus. Ta uskus kunagi, et suudab kujutleda kui valus, kuid eksis.

Leia omaette koht, kus saad olla aus, ja küsi endalt, kas oled oma partneri tõttu pidanud vältima sõpru ja perekonda? Kas sinu partner on loonud olukordi, mille tõttu on raske õppida või tööle minna? Kas sinu partner jälitab ja kontrollib sinu liikumisi? Kas ta valetab sulle, mida ta tegelikult teeb ja varjab oma tegelike kavatsusi? Kas ta jälgib ja manipuleerib sinu emotsioonidega?

Kui vastasid jaatavalt, siis soovitaksid perenõustajad kirjeldatud suhte lõpetada, võimalikult kiiresti. See ei ole tervisele hea. Taoline suhe süvendab ärakasutaja küünilisust ja sinu allaheitlikkust. Peagi hakkad kõiges juhtunus ise end süüdlaseks pidama. Elad alalises Stockholmi sündroomi maailmas, milles hakkad uskuma pantvangivõtja õilsusesse.

Sinu suhted teiste inimestega muutuvad üha õhemaks ja pinnapealsemaks, sest olemasolev suhe hoiab sind liiga kõvas haardes. Ta kontrollib sinu suhtlusmaailma ning manipuleerib varju jäävate võtete abil sinu emotsioonidega ja mõjutab sind teatud moel käituma. Samal ajal väidab ta, nagu oleks sul valikuvabadus ja kõik, mis teed, tuleneb sinust endast. Kuid niipea, kui püüad vabamalt tegutseda, on temake pakkumas valikuid.

Sellised partnerid petavad. Nad räägivad sinust selja taga ja levitavad sinu kohta käivat infot kolmandatele osapooltele, sealhulgas sinu saladusi. See, mida oled temaga jaganud privaatselt, muutub kuidagi avalikuks. Sa ei tea, keda kahtlustada. Väljaarvatud teda, sest ta on ainuke, kes on lubanud sind hoida ja kaitsta. Isegi kui nad jäävad millegagi vahele, võitlevad nad alatult öeldes, kui väga, väga kahju neil on ja see polnud üleüldse neil kavas. Ent nad ei muuda end kunagi. Iga kord kui võtad ta tagasi, muutud nõrgemaks.

Juhul kui püüad ta maha jätta, ujutab ta sind üle lembe ja lubadustega. Ta teeb kingitusi. Lubab veelgi suuremaid kinke tulevikus ja endisest paremat elu ning läbisaamist. Väidab, et mitte keegi maailmas ei tea sinust nii palju kui tema ja ta on ainuke, kes sind tõeliselt mõistab. Teised ei mõistaks sind nagunii ega tahaks.

Temast ongi raske lahti öelda. On ju tema sinu eluga põimunud. Ta teab sinu sõpru ja sugulasi ning suhtleb nendega, teinekord rohkemgi kui sina ise. Päriselt ongi raske elu ilma temata ette kujutada. On ju iga suhe komplitseeritud. Selles on armastust või vähemalt kunagi oli. Järsku tõesti saab selle kõik veel tagasi, kui teha just nii, nagu tema soovib?

Järsku ta ikkagi hoolib sinust päriselt? Järsku pead ise rohkem pingutama ja teda siiramal, isegi veatumal moel kohtlema, misjärel õpid ise teda rohkem usaldama. Järsku tead ise valesti! Vaata maailma enda ümber. Kõigil on partner. Ei saa ju olla, et kõigil on pidevalt halvasti. Igal ühel võib olla aeg-ajalt lahkhelisid. Oled lihtsalt liiga enesekeskne. Olukord polegi tegelikult nii hull. Võta end kokku, okei?

Tehnoloogiavaatleja Maria Farrelli mõtisklus lõppeb soovitusega kuulata feministe. Nad ei pea sulle meeldima, aga see rühm on ähvardavate ohtude suhtes suhteliselt tundlik. Nad on tihti aastaid varem hoiatamas suhete väärastumise eest. Nad teavad, mis on võim. See on midagi, mida neil ei ole, vähemalt mitte indiviididena. Nad teavad, mis on ebavõrdne võim ja selle kuritarvitamine.

Maria küsis hiljutises avalikus loengus, kui paljud armastavad oma partnerit. Pea kõigi käed tõusid üles. Järgmiseks palus ta käe tõsta neils kes oma partnerit usaldavad. Tõusis ainult üks käsi. Paistab, et kõik armastavad partnerit, keda ei usalda.

Perenõustajad soovitaksid kirjeldatud suhte lõpetada. Ahjaa! Partneril on nimi. Teda tuntakse telefonina.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: