Sandlipuu lõhn võib haavade paranemist ergutada

Kuigi lõhnaretseptoreid võib kohata pea kõikjal kehas, ei tee need tavaliselt midagi muud peale lõhnamolekulide registreerimise. Erandiks on näiteks sperma pealispinnal ja käärsoole rakkudes leiduvad ärrituste vastuvõtjad, mis aitavad vastavalt munarakku leida ja viivad õnnehormoonina tuntud serotoniini eritamiseni.
Hanns Hatti töörühm leiab, et naharakkudes leiduvad OR2AT4'na tuntud retseptorid reageerivad sünteetilisele sandlipuu lõhnale. Retseptorite aktiveerumise järel hakkab rakkudesse rohkem kaltsiumi kogunema, mis ergutab omakorda rakkude jagunemist ja kasvatab nende migreerumiskiirust. Viimane omakorda võiks viia haavade kiirema paranemiseni.
Kuigi esialgu võib seeläbi spekuleerida, et lõhnaküünaldes ja parfüümides tuntaval hõngul võiks olla potentsiaalselt terapeutilised omadused, on veel vara laiemaid järeldusi teha. OR2AT4-laadseid retseptoreid võib lisaks keratinotsüütidele ka melaniini tootvates melanotsüütides ja kollageeni sünteesivates fibroplastides. Hetkel pole veel kindel, kuidas sandlipuu lõhn nende talitlust mõjutab.
Uurimus ilmus ajakirjas Journal of Investigative Dermatology.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: Journal of Investigative Dermatology