X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kas tulevik toob kiiritusvabad vähiuuringud?

Tänased vähiuuringud annavad kehale kiirituskoormuse
Tänased vähiuuringud annavad kehale kiirituskoormuse Autor/allikas: Wikimedia Commons

Tulevikus võivad vähkkasvaja leviku uurimiseks nii lastel kui ka täiskasvanutel olla kasutusel sellised seadeldised, mis kahjulikku kiiritust ei anna.

Vastavat lähenemist on praeguseks testitud siiski vaid mõnedel patsientidel. Tulemused on innustavad ja näitavad, et vastuolu üle keha uuringute (skaneeringute) vajaduse ja vähiriski potentsiaalse suurendamise vahel võib olla lahendatav.

Võimalike vähikollete avastamiseks tehtavad üle keha skaneeringud (sh kompuutertomograafia) seavad inimese olukorda, kus ta puutub kokku kiiritusega. Selline kiiritus on riskiks täiskasvanutele, eriti suureks ohuks aga just lastele ja noorukitele. Kasvuperioodil laste jagunevate rakkude DNA on häirete suhtes eriti tundlik; noorte inimeste elus on tõenäoliselt ees ka rohkem aastaid, mil kasvaja saab potentsiaalselt areneda.

Wayne ülikooli teadlaste sõnul on uutes toodetavates seadeldistes tehtud kiiritusdooside kasutamise osas küll olulisi parandusi, kuid mistahes kiiritus võib ikkagi olla kahjulik. Uued leiud toovad esile alternatiivse võimaluse kasvajate uurimiseks kiiritust rakendamata, kasutades magnetresonantstomograafiat (MRI) koos nn kontrastainega (teatav raualisand).

Uuringus jälgiti 22 patsienti, kelle vanus jäi vahemikku 8-33 eluaastat ning kellel olid pahaloomulised kasvajad (lümfoomid või sarkoomid). Teadlased tuvastasid sarnase arvu kasvajaid, kasutades nii MRI lähenemist kui ka tavapärast kiiritusel põhinevat skaneerimist. Ehk mõlema uuringu korral oleksid tehtavad raviotsused samad. Ka maksumus on mõlema uuringu korral sarnane.

MRI kasutab kiirituse asemel raadiolaineid ning sellise uuringul kõrvaltoimeid praktiliselt ei ole (mõned patsiendid võivad olla siiski allergilised kontrastaine suhtes).

Uuringu tulemused ilmusid ajakirjas The Lancet Oncology.

Loe lisa:
Radiation-free cancer scans: coming soon? (msn Healthy Living)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: msn Healthy Living

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: