Kakaokasvatus levis Ameerikas arvatust varemgi
Kakaopuu, mille ubade nime all tuntud seemnetest valimistatakse kakaod, kakaovõid ja šokolaadi, võis oma Amasoonia algkodust levida mujale Lõuna- ja Kesk-Ameerikasse juba vähemalt viis tuhat aastat tagasi.
Nii väidab rahvusvaheline teadlasrühm ajakirjas Scientific Reports, olles uurinud vanade nõude külge jäänud aineid.
Tulemus osutab, et kakaopuud kasvatati ja selle tooteid tarvitati vanas Ameerikas veelgi ulatuslikumalt kui seni arvatud.
Claire Lanaud Prantsusmaalt Montpellier' Ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid 352 keraamilise eseme pinnalt kogutud iidset kirmetist.
Keraamika pärines ajavahemikust 5900 kuni 400 aastat tagasi, 19 Kolumbuse-eelselt kultuurilt, mis toimetasid tänase Ecuadori, Colombia, Peruu, Mehhiko, Belize'i ja Panama pinnal.
Teadlased otsisid toidunõukirmetistest kakaopuu DNA-d, aga ka kolme kakaoubadele iseloomulikku kergelt stimuleeriva toimega ainet, teobromiini, teofülliini ja kofeiini.
DNA põhjal püüdsid teadlased määrata nõudes sisaldunud kakao päritolu, et mõista, kuidas selle istanduskultuuri variatsioonid tekkisid ja levisid.
Selgus, et Vaikse ookeani rannikualadel kasvatati kakaopuid laialdaselt juba peagi pärast seda, kui need olid viie tuhande aasta eest Amasoonias kodustatud.
Peruus välja kujunenud variatsioone kohtas üsna peagi ka Ecuadoris ja Colombias, mis osutab, et nende alade inimesed käisid omavahel päris tihedalt läbi.
Variatsioone esines puude seas rikkalikult, mistõttu võib arvata, et erisugust päritolu puid kasvatati tihtipeale üheskoos. Eri variatsioonide segunemine aitas kodustatud kakaopuud kohandada eri paigus valitsenud oludele.
Lanaud ja kaasautorid leiavad, et kakaopuu geneetilise mitmekesisuse ajaloo paremast tundmisest võib abi olla tänapäevaste kakaosortide paremal kindlustamisel haiguste ja keskkonnamuutuste vastu.
Kakao on tänapäeva maailmas üks tähtsamaid toidukultuure. Puuperekonna teaduslik nimi Theobroma tähendab tõlkes jumalate toitu.