Araabia Ühendemiraatides sai kinnitust MERS-i juhtum
Araabia Ühendemiraatide pealinnas Abu Dhabis andis üks inimene positsiivse proovi MERS-CoV viirusele, teatab Maailma terviseorganisatsioon WHO. Ehkki 28-aastase mehe 108 lähikontaktset pole teadaolevalt nakatunud, manitseb organisatsioon inimesi valvsusele.
Lähis-Ida respiratoorne sündroom ehk MERS on viirushaigus, mida põhjustab MERS-CoV koroonaviirus. Esimest korda tuvastati viirus 2012. aastal Lähis-Idas, kus see jõudis inimeseni kaamelitelt nahkhiirte kaudu. Tegu on zoonootilise (loomalt inimesele hüppava, toim) viirusega, mille levikut terviseametkonnad jälgivad, vahendab ScienceAlert.
Kuigi nakatunud noormees andis haiglas positiivse proovi juba 23. juunil, siis WHO-ni jõudis teade 17 päeva hiljem ehk 10. juulil.
Organisatsiooni teatel polnud 24. juuli seisuga tuvastatud ühtki uut nakkusjuhtu. WHO eeldab siiski, et uusi juhtumeid tuleb juurde kas Lähis-Idast või muudest riikidest, kus viirus ringleb loomadest peremeeste seas.
WHO andmetel polnud nakatunud mees enne positiivse proovi andmist Araabia Ühendemiraatidest väljapoole reisinud. Samuti polnud ta teadaolevalt kokku puutunud sageli MERS-i nakkust kandvate üksküürkaamelitega.
Pressiteates annab organisatsioon teada, et hoiab epidemioloogilisel olkorral silma peal ja koostab parima hetketeadmise põhjal riskihinnanguid. Ühtlasi kutsub see terviseametkondi üles ägedate hingamisteede haiguste levikut hoolikamalt jälgima.
Uusi juhtumeid veel ei paista
Araabia Ühendemiraatide terviseamet tegi kindlaks 108 inimest, kellega nakatunu lähedalt kokku puutus. Kuna mees viibis alates 8. juunist haiglaravil, olid kõik lähikontaktsed tervishoiutöötajad. Kõigi nende seisundit jälgiti 14 päeva jooksul peale nakatunuga kokkupuudet ja seni on kõigi proovid osutunud negatiivseks.
Mees külastas 3. ja 7. juuni jooksul mitu korda üht erakliinikut. Ta oksendas ning kurtis valu üle urineerimisel ja oma paremas küljes. Kuna mehe seisund halvenes, võeti ta haiglaravile, kus ta vajas ka intensiivravi.
Praegu pole MERS-ile olemas ei vaktsiine ega just selle nakkuse vastu mõeldud ravi. Haiguse tüüpilised sümptomid on palavik, köha ja hingamisraskused.
Alates 2013. aasta juulist on WHO-le teada olevalt Araabia Ühendemiraatides MERS-CoV viirusega nakatunud vähemalt 94 inimest, uus juhtum nende hulgas. Nakkus on riigis teadaolevalt nõudnud 12 elu.
Üle maailma on alates 2012. aastast kinnitust leidnud 2605 MERS-CoV nakkusjuhtu ning 2023. aasta juuli seisuga 936 haigusega seotud surma. Viimastel aastatel on uusi nakkusjuhtumeid tuvastatud USA-s, Filipiinidel, Hollandis ja Lõuna-Koreas.
MERS-CoV viirus tekkis peale 2003. aasta SARS-CoV-1 puhanagut ja 2009. aasta seakatku pandeemiat. MERS-ile järgnesid 2014.–2016. aastal Lääne-Aafrikas Ebola ja 2016. aastal Zika viiruse puhang. Ehkki kõik need zoonootilised viirused on teada, hoiatavad eksperdid, et inimkond ei valmistu järgmise pandeemia võimalikuks puhkemiseks piisavalt.
Toimetaja: Airika Harrik