Üliõpilaste teadustööde konkursi peapreemia pälvisid Markus Valge ja Rasmus Pind

Teisipäeval autasustati 2022. aasta parimaid üliõpilaste teadustöid. Peapreemia pälvisid sel korral Tartu Ülikooli loomaökoloog Markus Valge ja treenerite täiendkoolituse spetsialist Rasmus Pind.
Peapreemia vääriliseks hinnati Markus Valge uurimus "Elukäikude evolutsiooni teooria ennustuste kontrollimine antropomeetriliste andmete alusel" ning Rasmus Pindi töö "Sisemise treeningkoormuse kategoriseerimine ja praktiline rakendamine treeningul" eest.
Valge uuris, kuidas loodusvarade piiratuse tõttu peavad tegema loomariigi esindajad piisava sigimisedukuse kindlustamiseks ühes või teises suunas järeleandmisi. Analüüsitud andmetest selgus, et igikestev keskkonna ja geenide vastastikmäng mõjutab seeläbi ka Eesti inimeste kehamõõtmeid ja haridustaset.
Pinna doktoritööst selgus aga, kuidas heade tulemuste saavutamiseks spordis pole vaja päevad läbi treenida nõnda, et veremaitse suus. Hoopis olulisem on treenida targalt ja jälgida treeningkoormust.
Kokku anti riiklikud preemiad välja kolmel õppeastmel (rakendus- ja bakalaureuseõpe, magistriõpe, doktoriõpe) ja kuues teadusvaldkonnas (loodusteadused, tehnika ja tehnoloogia, arsti- ja terviseteadused, põllumajandusteadused ja veterinaaria, sotsiaalteadused, humanitaarteadused ja kunstid). Lisaks anti välja kaks tasemete ja valdkondade ülest peapreemiat ja mitmeid eripreemiaid.
Preemia vääriliseks tunnistati kokku 91 tööd. Komisjonipoolse äramärkimise riikliku tänukirjaga sai 29 autorit.
Konkursi hindamiskomisjoni esimees ja Tallinna Ülikooli inimgeograafia professor Hannes Palang märkis, et võrreldes varasemate aastatega on tase endiselt kõrge. "Häid töid, millele preemiaid anda, on endiselt palju ning konkurents enamus valdkondades on meeldivalt tihe. Teine meeldiv areng on erinevate eripreemiate hulga järjepidev kasv," sõnas Palang.
"Teisalt esitati ühiskonda ja kultuuri käsitlevaid töid sel aastal tavapärasest vähem ja seda eriti doktoritööde näol," tõdes esimees.
Kõigi preemiasaajate nimekirja leiab Teadusagentuuri kodulehelt.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa