Sotsiaalmeedia kasutamine mõjutab Eesti laste magamisharjumusi

Kaheksa-aastastest lastest kasutas sotsiaalmeediat igapäevaselt vaid kolmandik, kuid 12-aastastest ligi kolm neljandikku.
Kaheksa-aastastest lastest kasutas sotsiaalmeediat igapäevaselt vaid kolmandik, kuid 12-aastastest ligi kolm neljandikku. Autor/allikas: Nick Ansell/PA Wire/PA Images/Scanpix

Värskest laste heaolu uuringust Children's Worlds selgub, et igapäevaselt sotsiaalmeediat kasutavate Eesti laste arv kahekordistub kaheksanda ja kaheteistkümnenda eluaasta vahel. Lisaks sotsiaalmeedia kasutamisele selgub 2018. aastal läbi viidud uuringust ka see, kui palju aega kulub lastel koolitööle, televiisori vaatamisele, perega aja veetmisele ja muule.

Kaheksa-aastastest lastest kasutas sotsiaalmeediat igapäevaselt vaid kolmandik, kuid 12-aastastest ligi kolm neljandikku. Uuringust selgub, et laste sotsiaalmeedia kasutamise aktiivsus kasvab vanusega hüppeliselt ning vaid üksikud 12-aastased lapsed kasutavad sotsiaalmeediat harvem kui kord nädalas.

Kui sotsiaalmeedia kasutamise sagedus vanusega kasvab, siis mõnele teisele tegevusele kulutavad lapsed vanemaks saades vähem aega. Näiteks veedavad kaheksa-aastastest lastest iga päev õues aega ligi pooled, kuid 12-aastastest vaid üks viiendik. Selline suundumus on mõnevõrra murettekitav, sest tervise arengu instituudi sõnul peaksid lapsed kulutama iga päev vähemalt tund aega kehalist aktiivsust nõudvatele tegevustele.

Uuringu tulemused näitavad, et sotsiaalmeedia kasutamine mõjub halvasti ka laste uneajale. Kui enne kella kümmet magama minevatest lastest kasutas sotsiaalmeediat 64 protsenti, siis pärast keskööd uinuvate laste hulgas oli sotsiaalmeedia kasutajaid 86 protsenti. Piisav uneaeg on eriti oluline just koolipäevadele eelnevatel öödel, kui laps peaks magama vähemalt üheksa tundi. Uuring näitab, et piisavalt puhanud lapsi  oli 12-aastaste vanusegrupis vaid üks kolmandik.

Samuti selgus uuringust, et peaaegu kõigil lastel on kodus ligipääs internetile ja isiklikud mobiiltelefonid. Võrreldes eelmise, 2015. aastal avaldatud uuringuga, hakkab silma just mobiiltelefonide kasutamise kasv. Siis olid nutitelefonid ligi 75 protsendil 8–12-aastastest lastest, kuid viimase uuringu tulemused näitavad, et see näitaja on kasvanud 98 protsendini. Samas ei näita uuring kindlat seost mobiiltelefoni omamise ja sotsiaalmeedia kasutamisharjumuste vahel. Isegi kaheksa-aastaste laste hulgas oli 94 protsendil nutitelefon, kuid nagu eespool mainitud, kasutasid nemad sotsiaalmeediat tunduvalt vähem kui 10-12 aastased.

Artiklis avaldatud faktid on pärit Rahvusvahelisest laste heaolu uuringu Children's World 2015. ja 2018. aasta Eesti raportitest. Analüüs ja video valmisid Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudi aine "Andmete tõlgendamine ja esitamine" raames.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: