Teadlane avastas Twitterist uue seeneliigi

Foto: Reuters/Scanpix

Interneti avarused ja võimalused on peaaegu lõputud. Nüüd on teadlased avastanud sellest üleilmsest arvutivõrgust lausa uue seeneliigi.

Avastajaks on Ana Sofia Reboleira Kopenhaageni Ülikoolile kuuluvast Taani Loodusmuuseumist. Seeneliigiks on lülijalgsetel parasiteeriv Troglomyces twitteri.

Nimes on kajastust leidnud seenekese leiukoht – sotsiaalmeediakeskkond Twitter.

Juhtus nii, et Reboleira keris ühel ilusal päeval Twitteri uudisvoogu ja märkas seal oma Ameerika kolleegi Derek Henneni säutsu. Hennen oli postitanud loomapildi, mitte kassipildi, vaid ühe Põhja-Ameerika tuhatjalgse pildi.

Reboleira kogenud pilk jäi pidama mõnele peaaegu märkamatule täpikesele tuhatjalgse kehal. Talle tundus, et tegu võiks olla parasiteeriva seenega. Ta teadis, et selliseid seeni ei olnud varem Põhja-Ameerika tuhatjalgsetel parasiteerimas nähtud.

Reboleira näitas pilti oma ülikoolikolleegile Henrik Enghoffile ja üheskoos tormasid nad siis Taani Loodusmuuseumi kogudesse tuhnima. Ennäe, kogudest tulidki päevavalgele mõned Ameerika tuhatjalgsed, kelle pealt õnnestuski hoolikal vaatlusel avastada niisugused parasiitseened, milliseid ükski teadlane neil tuhatjalgsetel varem kirjeldanud ei olnud.

Lähemal uurimisel selgus ka, et tegu on varemtundmata liigiga seltsist Laboulbeniales, kes ongi kõik tuntud putukate ja tuhatjalgsete ektoparasiitidena.

Reboleira ütles Kopehaageni Ülikooli välja antud teate vahendusel, et avastus osutab sotsiaalmeedia tähtsusele teadustulemuste jagamisel, mis on osutunud eriti ilmseks just praeguse koroonaviiruse kriisi ajal, kui paljud teadlased ei saa tavapärasel viisil uurimistööd teha.

Teisalt ilmestab see vahejuhtum muidugi ka muuseumikollektsioonide tähtsust koroonakriisi ajal.

Oma avastusest kirjutavad Reboleira ja Enghoff koos oma Barcelona Autonoomse Ülikooli kolleegi Sergi Santamariaga ajakirjas MycoKeys.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: