Öökullide ja lõokeste asemel leidub kuut sorti inimesi

Äsjases uuringus täheldasid Venemaa ja Belgia teadlased, et öökullide ja lõokeste kõrval leidub teisigi kronotüüpe.
Äsjases uuringus täheldasid Venemaa ja Belgia teadlased, et öökullide ja lõokeste kõrval leidub teisigi kronotüüpe. Autor/allikas: Drew McLellan/ Eric Kilby/Flickr

Unerežiimist rääkides jaotatakse inimesi tavaliselt kahte leeri: hommikuinimestest lõokesteks ja õhtuse eluviisiga öökullideks. Venemaa ja Belgia teadlased eristavad oma värskes uuringus inimestel aga kuut erinevat kronotüüpi ehk ärkveloleku ja puhkeaja tunnetust.

Meie kronotüüp näitab ära, kuidas ööpäeva vaheldumise rütmi tajudes käitume. Piltlikult öeldes on tegu inimkeha sisemise kellaga, mis ütleb, kas oleme hommiku- või õhtuinimesed.

Samas ei pruugi inimkond päriselt oma ööpäevarütmidega nii mustvalgelt kahte leeri jaguneda. Äsjases uuringus täheldasid Venemaa ja Belgia teadlased, et öökullide ja lõokeste kõrval leidub teisigi kronotüüpe, vahendab ScienceAlert.

Venemaa RUDNi Ülikooli füsioloogi Dmitri Svešnikovi sõnul keskenduti varasemates indiviidide kronobioloogiliste ja -füsioloogiliste erinevuste uuringutes eeskätt hommiku- ja õhtuinimese kronotüüpidele. Ometi viitavad hiljutised uuringud tema sõnul, et senine jaotus tuleks üle vaadata, ning et seda võiks laiendada.

Oma värskes uuringus vaatlesid Svešnikov ja kolleegid pea 2300 katseisikut, kellest enamik olid tudengid. Katseisikutel paluti ise enda kronotüüpi hinnata. Nad võisid valida kuue tüübi vahel, mis olid ilmnenud osalt samade uurijate varasemates töödes.

Iseendale antud hinnangute kinnitamiseks läbisid osalejad mitu standardiseeritud testi ja täitsid küsimustikke. Testid ja küsimustikud olid uneteadlaste koostatud ning nende abil mõõdeti iga osaleja unisuse või erksuse taset ööpäeva erinevatel hetkedel.

Tulemuste järgi samastus suurem osa katseisikuid mõnega kuuest võimalikust uurijate pakutud kronotüübist. Vaid viis protsenti osalejaid ei suhestunud ühegi pakutud variandiga.

Uurijate sõnul kinnitust leidnud kuue kronotüübi seas on endiselt olemas varem tuttavad hommiku- ja õhtuinimese tüübid. Neile lisandusid neli uut tüüpi: väga aktiivne tüüp, päevasel ajal unine tüüp, päevasel ajal aktiivne tüüp ja mõõdukalt aktiivne tüüp.

Erksuse ja energiataseme poolest on hommikuinimese tüübi ehk lõokeste esindajad hommikuti väga erksad. Keskpäevaks taandub nende erksus keskmisele tasemele ja langeb õhtuks sootuks. Teisipidi on õhtuinimesed ehk öökullid hommikul pigem unised, keskpäevaks juba keskmiselt erksad ning saavutavad kõrgeima aktiivsuse õhtuks.

Nelja uue tüübi esindajaid iseloomustavad teistsugused mustrid. Väga aktiivset tüüpi inimesed on kogu päeva jooksul väga erksad. Päevasel ajal unise tüübi esindajad on hommikul väga aktiivsed, vajuvad keskpäevaks uniseks ning taastuvad õhtuks keskmiselt erksaks. Inimesed, keda iseloomustab päevasel ajal aktiivsus, on hommikul pigem unised, muutuvad keskpäevaks väga erksaks ning vajuvad õhtul keskmiseks. Mõõdukalt aktiivsed inimesed pole terve päeva jooksul just kuigi energilised.

Protsentuaalselt pidas end seni tuntud tüüpideks ehk lõokeseks või öökulliks kokku vaid 37 protsenti osalejaid. Kõigist vastanutest 13 protsenti olid seega hommiku- ja 24 protsenti õhtuinimesed, misjuures õhtuinimene oli üldse kõige levinum kronotüüp.

Uute kronotüüpidega samastus kokku 58 protsenti osalenuid. Täpsemalt pidas 18 protsenti end päeval uniseks, 16 protsenti mõõdukalt aktiivseks, 15 protsenti päevasel ajal aktiivseks ning üheksa protsenti kogu päeva aktiivseks.

Siiski on tegu üsna väikesemahulise uuringuga ehk avastus vajab täpsemat kinnitamist. Uurimisrühm plaanib küsimust erinevate katsete abil edasi uurida.

Uuringust kirjutatakse ajakirjas Personality and Individual Differences.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: