Koroonaviirust võib levitada juba pelgalt rääkimine

Foto: Jackson Simmer/Unsplash

Rääkimine hõbe, vaikimine kuld, ütleb vanasõna. Koroonaviiruse pandeemia ajal saab see vana ütlus värske teadusuuringu teravas laservalguses uue varjundi.

Selgub, et uus koroonaviirus võib teoreetiliselt väga edukalt levida ka inimeselt inimesele, kes ajavad omavahel juttu.

Ameerika teadlased on tuvastanud, et kui inimene räägib, siis paiskub ta suust igas sekundis tuhandeid väga väikesi süljepiisku. Nende piiskadega võivad aga kaasa kulgeda haigusetekitajad nagu viirus SARS-CoV-2.

Teadlased eesotsas Philip Anfinrudi ja Adriaan Baxiga Riiklikest Terviseinstituutidest valgustasid neid pritsmeid laseriga ja vaatlesid pritsmetelt hajunud valgust.

Vaatlustel põhinevate arvutuste järgi väidavad nad nüüd Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et rääkiva inimese suust väljub sekundis umbes 2600 piiska, mille algne läbimõõt on tüüpiliselt 12 kuni 21 mikromeetrit. See tähendab, et kokku paiskub sekundis suust umbes 2,4 kuni 12 nanoliitrit vedelikku.

Piiskade õhus liikumise dünaamika põhjal sedastavad teadlased, et rääkiv inimene paiskab ühes minutis õhku üle tuhande niisuguse viirusega laetud piisa, mis püsivad õhus kaheksa minutit või kauem.

Siit teevad nad järelduse, et siseruumides võib viirus täiesti tavalise rääkimise toimel täiesti arvestatavalt levida. Seni on olnud hästi teada, et hingamisteede viirused levivad köhides või aevastades välja paiskuvate piiskadega.

Kas kaasinimesega vesteldes ka tegelikult nakatuda võib, seda teadlased seekord ei uurinud. Nad vaatasid ainult seda, kuidas piisad liiguvad. Aga eks igaüks võib ise otsustada, kas kasutada või jätta kasutamata võimalused vait olla.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: