Alkoholivaba jaanuar mõjub hästi veel augustiski

Aastas ühe kuu jagu alkoholist hoidumisel on pikaaegne kasulik mõju.
Aastas ühe kuu jagu alkoholist hoidumisel on pikaaegne kasulik mõju.

Kui Eestis on kampaania "Septembris ei joo", siis Austraalias ja USAs tehakse alkoholivaba kuu hoopis jaanuaris ning see kannab nimetust "Kuiv jaanuar". Tuleb aga välja, et lisaks alkoholist hoidumisega kaasnevatele heade tervisemõjudele on sellel ka pikaajalisem mõju: jaanuaris alkoholipaastu pidajad joovad vähem ka augustis.

Tegelikult ei ole vahet, kas loobuda alkoholist jaanuaris, septembris või mistahes muul kuul, oluline on see 31-päevane täielik alkoholipaast, rõhutab uuringu autor, Sussexi Ülikooli psühholoogialektor Richard de Visser. Tulemused on samad ja kiire mõju tervisele on tema küsitluse põhjal kokku võetav järgmiselt (tulemuste nägemiseks liikuge kursoriga graafiku peal):

Richard de Visser toob "Kuiva jaanuari" pikemajaliste mõjudena välja:

  • Need, kes tegid "Kuiva jaanuari" raames alkoholipaastu jõid keskmiselt vähem ka augustis. Kui tavapäraselt jõid nad augustis keskmiselt 4,3 ühikut alkoholi nädalas, siis "Kuiva jaanuari" järgsel augustil jõid nad keskmiselt 3,3 ühikut alkoholi nädalas.
  • Korraga tarvitatud alkoholiühikute hulk langes keskmiselt 8,6 ühikult 7,1 ühikule.
  • Ühes kuus purjus oldud kordade arv langes. Kui ilma alkoholipaastuta olid inimesed keskmiselt augustikuus purjus 3,4 korral, siis "Kuiva jaanuari" aasta augustikuus tuli purjusolekut ette keskmiselt 2,1 korral.

Kuidas Richard de Visser need tulemused sai? Ta koostas veebipõhise ankeetküsimustiku, millele palus kolmes küsitlusvoorus vastata inimestel, kes olid registreerunud ja osalesid "Kuiva jaanuari" kampaanias.

Esimene küsitlusvoor toimus "Kuiva jaanuari" kampaaniasse registreerimise ajal ning selles osales 2821 inimest. Teine küsitlusvoor toimus vahetult pärast alkoholipaastu ehk 2018. aasta veebruari esimesel nädalal ning sellele vastas 1715 inimest. Kolmas küsitlusvoor oli augustis ning selles osales 816 inimest.

"Kuiva jaanuari" kampaania logo Autor: Alcohol Change UK

Ühendkuningriigis võtab "Kuiva jaanuari" kampaaniast osa või peab jaanuaris alkoholipaastu hinnanguliselt iga kümnes alkoholi tarvitav inimene ehk kokku umbes 4,2 miljonit inimest.

Eestis korraldab alkoholipaastu kampaaniat "Septembris ei joo" Tervise Arengu Instituut, kes teatas, et tänavu pidas kampaaniakorras alkoholipaastu 27 600 inimese. Kui panna Sussexi ülikooli tulemused Eesti konteksti, siis võib öelda, et sellel, kes septembris ei joo, on tervis parem ja alkoholiga vähem kimbatust ka veel aprillis.  

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: