Suitsetamise mahajätmist hõlbustab alkoholist loobumine

Suitsetamise lõpetamist kergendab alkoholist loobumine.
Suitsetamise lõpetamist kergendab alkoholist loobumine. Autor/allikas: Patrick Brinksma/Unsplash/Creative Commons

Kui plaanite suitsetamisest loobuda, siis on abi, kui lõpetate ka alkoholi tarvitamise, selgub Oregoni osariigi ülikooli teadlaste uuringust.

Teadlased leidsid, et alkoholi tarbinud inimeste keha lagundab nikotiini kiiremini kui kaine inimese keha. Mida kiiremini keha nikotiini lagundab, seda kiiremini tekib n-ö suitsunälg. Seega soovitavad Oregoni osariigi ülikooli teadlased oma värskes artiklis, et suitsetamist maha jättes võiksite loobuda ka alkoholist, nii läheb suitsetamisest loobumine kergemalt.

Teada on, et suitsetamine ja joomine käivad käsikäes. Varasemad uuringud on näidanud, et suitsetamine tõukab sageli inimesi ka alkoholi tarvitama ning alkoholi joomine suitsetama.

Oregoni ülikooli teadlase tegid oma katsed alkoholiravil oleva 22 inimese peal, kes olid lisaks alkoholisõltuvusele kimpus ka suitsetamisega. Kolme ravinädala jooksul mõõdeti nende süljest ja uriinist ka nikotiini metabolismi määra (NMR ehk nicotine metabolite ratio), mis annab aimu, kui kiiresti nikotiin inimese kehas laguneb.

Uuringu üks autoritest Sarah Dermody sõnul on uuringu tulemused olulised kliinilises rakenduses, sest nii on võimalik suitsetamisest loobujatele anda esmaselt soovitus loobuda alkoholist. Naiste ja meeste puhul oli selles uuringus erinevus, kuid see tulenes pigem uuringu metoodilisest eripärast.

Nimelt vähenes ravile tulnud meeste alkoholitarbimine keskmiselt 29-lt ühikult alkoholilt seitsmele. Uuringus osalenud naised aga tarvitasid juba alguses vähe alkoholi, mistõttu nende puhul ei olnud alkoholi vähendamise mõju nikotiini metabolismi näitajale niivõrd suur.

Sarah Dermody kavandab nüüd jätku-uuringut, et selgitada välja, kas meeste ja naiste vahel on erinevusi ning ühtlasi korrata uuringut suurema hulga inimeste peal.

Uuring ilmus ajakirjas Nicotine & Tobacco Research.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: