Video: viiesaja tuhandes tallinlane oli kokkuleppemäng

Foto: Ekraanitõmmis

Pärast teist maailmasõda hakkas Tallinn kiiresti kasvama. See toimus peamiselt võõrtööjõu abil, mida oli tarvis tööstuse arendamiseks. Kaasa aitas ka mitmete uute linnaosade rajamine, sealhulgas Lasnamäe ja Mustamäe.

1973. aastal sündis Tallinna 400 000. ilmakodanik, kelle nimeks sai Kalev. Seejärel jäädi pikisilmi ootama, millal Tallinn saab poole miljoni elanikuga linnaks.

Kuna nõukogude ajal ei olnud arvuteid, siis 500 000. tallinlane oli tinglik ja varem kokku lepitud. Ideoloogilistel põhjustel sooviti, et tegemist oleks kindlasti eesti perega ja tüdrukuga, kuna 400 000. tallinlane oli olnud poiss.

500 000. Tallinna kodanik sündis täna 31 aastat tagasi, so 6. detsembril 1987. Riin Õispuu vanemad olid pisitütre eksponeerimisega nõus, kuna lootsid, et linn kingib neile tänutäheks korteri. Seda kahjuks ei juhtunud. Hilisemas usutluses on vanemad tunnistanud, et neil oli siiski uhke tunne, kui nad nägid ennast uudistesaates Aktuaalne Kaamera. Toona pääses tavainimene televisiooni vaid erakordsel juhul.

Mitme demograafi arvates polnud poole miljoni elaniku piiri ületamine 1987. aastal üldsegi tõene ja sai juhtuda vaid seetõttu, et statistikasse arvestati ka ümberkaudsed linnad, näiteks Maardu ja Saue.

Irooniline on see, et praegu ei ela Tallinnas poolt miljonit inimest. Peale taasiseseisvumist vähenes pealinna elanike arv peamiselt migratsiooni tõttu.

2017. aasta juuli seisuga elab Tallinnas natuke rohkem kui 445 000 elanikku. Kuna Tallinna elanike arv on kasvav, siis võib varsti oodata ajaloo kordumist.

Video on avaldatud Tartu Ülikooli ajalooringi tudengite "Minevikuminutite" sarjas.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülilool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: