Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Oumuamua võib olla komeet

Möödunud sügisel avastatud salapärane Oumuamua, esimene väljastpoolt Päikesesüsteemi saabunud ja meie kandist kiiresti läbi tuhisenud taevakeha, mida eales nähtud, ei ole kindlasti tulnukate piklik kosmoselaev, ehkki kummaliselt piklik ta ju on, aga see ei ole vist siiski ka asteroid, milleks teda nüüd on enamasti hakatud pidama.

Rühm teadlasi eesotsas Marco Micheliga Euroopa Kosmoseagentuurist väidab, et Oumuamua võib pigem olla hoopis komeet. Nad väidavad seda selle põhjal, et olles nüüd Päikesest möödunud, tuhiseb Oumuamua meie armsast valguseandjast eemale natuke kiiremini, kui üks õige asteroid seda tegema peaks.

Oleks ta tõepoolest kosmoselaev, siis võiks ju arvata, et see on mootorid võimsamalt tööle pannud. Kuid tuleb välja, et ka täiesti tavalisel komeedil võib olla väike niiöelda mootor küljes. Aga kui juba täiesti tavalisel komeedil, siis miks mitte ka ühel täiesti ebatavalisel komeedil. Komeetidest, erinevalt asteroididest, eritub tihtilugu üsna rohkesti gaasi ja tolmu. Päikesüsteemi komeetidel moodustub sest gaasist ja tolmust Päikese lähedale jõudes päris tihti ka saba.

Micheli ja kolleegid arutavad nüüd ajakirjas Nature, et kui Oumuamua on komeet, siis võib Päikese soojuskiirgus gaasi ja tolmu eritumist hoogustada, seda just komeedi päiksepoolsel küljel. Kui aga komeedilt Päikese suunas gaasi ja tolmu eritub, saab komeet ise natuke hoogu juurde, nii et selle eemaldumine Päikesest kiireneb. Seda väikest kiirenemist märkasidki Micheli ja kolleegid Tšiilis asuva Euroopa Kosmoseobservatooriumi Väga Suure Teleskoobiga tehtud vaatlustel.

Kummaline on muidugi see, mingit saba Oumuamual ei nähtud, mis oleks võinud sest gaasist ja tolmust ju tekkida. Aga võib-olla ei eritagi Oumuamua mitte gaasi ja mitte nii peent tolmu nagu Päikesesüsteemi komeedid, vaid ainult jämedamateralist tolmu, mis teleskoobis kätte ei paista.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: