Tulnukate tehnika jäi tähtedevaheliselt asteroidilt esialgu leidmata
Teisest planeedisüsteemist pärinevalt asteroidilt tulnukliku tehnika olemasolu märke otsinud astronoomid ei tuvastanud kogutud andmete esialgsel analüüsil midagi ebaharilikku.
USA teadlased vaatlesid asteroidi ‘Oumuamu raadioteleskoobiga kolmapäeva hilisõhtul kuue tunni vältel. Seejuures keskenduti neljale lainesageduste vahemikule. Kokku koguti selle käigus 90 terabaidi jagu toorandmeid. Green Banki teleskoop suudab kuulata samaaegselt miljardeid sagedusi lainesagedusi, mis jäävad 1 ja 12 gigahertsi vahele. Sagedusvahemikus töötavad muu hulgas maiset päritolu mobiilid ja mikrolaine ahjud.
Teleskoop registreerib nii asteroidilt peegeldunud kui ka sellelt potentsiaalselt lähtuvaid raadiolaineid. Kahe eristamiseks peavad teadlased esmalt välja selgitama, kui palju muutub nende sagedus asteroidi enda liikumise tõttu. Samuti tuleb andmetest välja rookida inimeste valmistatud tehnikast põhjustatud signaalid.
Asteroidi esmaavastaja, Hawaii ülikooli astronoom Robert Weryk sõnas kolmapäeval ERR Novaatorile, et tõenäoliselt ei leita vaatlustel midagi ebatavalist. Pigem on tegu reklaamitrikiga Breakthrough Listen projektiga seotud teadlaste tööle ja tegemistele tähelepanu tõmbamiseks.
Vähemalt esialgu peab ennustus paika – sagedustel 1,7–2,6 gigahertsi ei leitud midagi ebatavalist „Me ei näe, et 'Oumuamualt kiirgub midagi midagi pidevalt (kosmosesse). Me uurime nüüd põhjalikumalt mõningaid (signaali)kandidaate ja katsetame masinõppel põhinevaid tehnikaid,“ ütles Berkley SETI uurimisekeskuse juht Andrew Siemion ajalehele The Guardian.
Järgmine võimalus asteroidi selles võtmes vaadelda avaneb tema sõnul reedel või laupäeval.
'Oumuamu asub Maast umbes kaks korda kaugemal kui Maa Päikesest. Sellelt kauguselt peaksid astronoomid suutma märgata isegi seda, kui keegi üritaks kasutada selle pinnal mobiiltelefoni.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa