Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kliimahoidu võib saavutada ka suurte ohverdusteta

Foto: Katrin Tarand/minupilt.err.ee

On täiesti võimalik, et inimkond suudab üleilmsele soojenemisele piiri panna, nii et inimeste elukvaliteet kogu maailmas samas ka tõuseb.

Niisugusele meeldivale tulemusele jõudsid Arnulf Grübler Austrias Laxenburgis asuvast Rahvusvahelisest Rakendussüsteemide Analüüsi Instituudist ja ta kolleegid, kes töötasid välja asjakohase tulevikustsenaariumi.

Teadlased uurisid arvutimudelite peal, kuidas tehnika areng võiks aidata energia kulutamist ohjeldada. Näiteks kui eeldada, et sõidujagamisteenused aina rohkem levivad, päikeseenergiat ja muid taastuvaid energiaallikaid võetakse üha rohkem kasutusele ja nii edasi, siis võib maailma energiatarve lausa 40 protsenti langeda ka juhul, kui rahvaarv, sissetulekud ja majandusmaht kasvavad.

Grübleri stsenaariumi järgi väheneb seejuures õhusaaste ja langeb nõudlus biokütuste järele, mistõttu paraneb inimeste tervis ja tugevneb toiduvarustus.

Grübler ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Energy, et erinevalt paljudest teistest seni välja käidud hinnangutest võiks nende stsenaariumi järgi jääda globaalne temperatuuritõus võrreldes tööstusajastu eelse ajaga alla 1,5 kraadi ka juhul, kui ei võeta tarvitusele mastaapseid meetmeid süsihappegaasi atmosfäärist eemaldamiseks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: