Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merepinna tõus kiireneb

Maailmamere tõus ähvardab muu hulgas mitmeid Vaikse ookeani saareriike.
Maailmamere tõus ähvardab muu hulgas mitmeid Vaikse ookeani saareriike. Autor/allikas: michaelbuck/Creative Commons

Maailmamere pind üha tõuseb, ja mitte ühtlases tempos, vaid kiirenevalt. Nii väidab teadlasrühm eesotsas Steve Neremiga Ameerika Ühendriikidest Colorado Boulderi ülikoolist, kes analüüsisid 25 aasta jagu satelliitvaatluste andmeid.

Nad kirjutavad Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et merepind kerkib praegu umbes kolm millimeetrit aastas, kuid igal aastal kerkib merepind keskmiselt 0,08 millimeetrit rohkem kui eelnenud aastal. Kiirenemise põhjuseks peavad Nerem ja kolleegid peamiselt Gröönimaa ja Antarktika jääkatte hoogustuvat sulamist.

Kui nii edasi läheb, siis tõuseb merepind sajandi lõpuks 60 sentimeetri võrra, mida on umbes kaks korda enam kui enamasti ennustatakse. Selline tõus tooks paljudes rannikuäärsetes linnades kaasa veelgi sagedasemaid üleujutusi. kui seni arvatud.

Võib juhtuda, et kannatada saab ka Tuvalu saareriik, mille kohta esmaspäevases teadusuudises ütlesin, et sealsete saarte pindala on viimastel aastakümnetel hoopis kasvanud, hoolimata merepinna üldisest tõusust.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: