Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tuvalu pindala kasvab merepinna tõusust hoolimata

Vaikse ookeani saareriik Tuvalu, millest on kardetud, et seevõib koos mõnede teiste väikeste saareriikidega mere alla kaduda, kui merepind kliima soojenedes tõuseb, on viimastel andmetel hoopis pindalalt kasvanud.

Uus-Meremaa Aucklandi ülikooli teadlased uurisid aero- ja satelliitfotodelt Tuvalu üheksa suurema atolli ja 101 väiksema saare geograafilisi muutusi aastail 1971 kuni 2014.

Selgus, et selle aja jooksul on kaheksa suurt atolli ja ligi kolmveerand väiksematest saartest kasvanud, mistõttu Tuvalu pindala oli 2,9 protsendi võrra suurenud, hoolimata sellest, et merepind on Tuvalu kandis tõusnud kaks korda rohkem kui maailmas keskmiselt.

Paul Kench ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Communications, et on vale kujutada Vaikse ookeani atolle ette staatiliste moodustistena, mis merepinna tõustes lihtsalt üle ujutatakse, kui nad tegelikult on geoloogiliselt dünaamilised ja pidevais muutusis.

Saarte pindala võivad autorite väitel kasvatada setted, mis kanduvad randa sobivate lainete ja tormituulte toimel.

Samas rõhutavad Kench ja kolleegid, et kliimamuutused kujutavad endast madalatele ookeanisaartele üldkokkuvõttes siiski väga tõsist ohtu. Vähemalt Tuvalu puhul aga ei paista olevat põhjust pindalakaotust karta.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: