Korallsaared ei kao, vaid kasvavad

Foto: Reuters/Scanpix

Kliima soojeneb, polaarjää sulab ja merevee tase tõuseb. Mis saab siis lõunamerede korallsaartest? On kardetud, et need saared kaovad vee alla ja terved rahvad peavad otsima endale uue kodumaa. Nüüd aga, üllatus-üllatus, selgub teadlaste värskest uurimistööst, et vähemalt mõned korallsaared on merepinna tõustes hoopis pindalalt suuremaks kasvanud, mitte kahanenud.

Paul Kench Uus-Meremaa Aucklandi ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Geology, et Tuvalule kuuluv Funafuti atoll on viimase 60 aastaga kasvanud 18 hetktari võrra suuremaks ehkki merepind on sealkandis tõusnud 30 sentimeetrit kõrgemaks.

Funafuti atoll koosneb tegelikult umbes 30st eraldi saarest. Kench ja ta kolleegid väidavad, olles uurinud vanu kaarte, aerofotosid ja uuremaid satelliitülesvõtteid, et neist saartest 18 on viimastel aastakümnetel suuremaks kasvanud. Paljud saared on seejuures ka veidi kuju muutnud ja nihkunud.

Kenchi sõnul on sagenenud tormidel saartele suurem mõju kui merepinna tõusul. Tormid murravad korallrahude küljest tükke lahti ja kuhjavad need atolli randadele. Nõnda need saared aga kasvavadki. Kench väidab, et ka teised korallsaared, näiteks Malediivid, tõenäoliselt kasvavad ja just selsamal põhjusel. Nii et võibolla siis ongi väikesaarte rahvaste hirm asjatu ja nende kodusaared ei kao kuhugi.

Eelnevates uurimistöödes on nenditud, et ranniku- ja õhureostus ning maailmamere soojenemine pärsib korallide kasvu. Samuti peljatakse, et koralle kahjustab ka maailmamere hapestumine.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: