Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suur analüüs: HPV vaktsiin on ohutu ja tõhus

HPV-vaktsiin aitab mitme papilloomiviiruse tüve vastu.
HPV-vaktsiin aitab mitme papilloomiviiruse tüve vastu. Autor/allikas: Wikimedia Commons

HPV-vaktsiin ennetab rakkudes tõhusalt emakakaelavähini viivate muutuste teket, selgub kümneid tuhandeid naisi ja tüdrukuid haaranud uuringute kokkuvõttest. Parima kaitse saamiseks tuleks naisi vaktsineerida aga enne aktiivse suguelu algust.

Belgia vähikeskuse teadlased eesotsas Marc Arbyniga otsisid teaduskirjandusest üles kõige tugevamatele alustele toetuvad teadustööd – juhuslikustatud kliinilised uuringud. Neis uuriti nii vaktsiini kaitsvat mõju kui ka võimalikke sellega seonduvaid tüsistusi.

Arbyn nentis, et vaktsiinide Cervarix ja Gardasil otsest vähki ennetavat mõju nad proovile ei pannud. Hakatuseks on selleks on möödunud vaktsineerimisest veel liiga vähe aega. Suurem osa naistest olid vaktsineerimise ajal teismeealised ja vaktsiini turule tulekust on möödas vaid kümmekond aastat. See polnud ka ülevaatesse kaasatud uuringute algne mõte.

"Eksperdid viitasid Maailma Terviseorganisatsiooni kohtumistel, et uuringute lõppeesmärgina vähi olemasolu kontrollimine oleks ebaeetiline. Samuti oleks need äärmiselt kallid, võtaksid 10–20 aastat ja hõlmaksid tuhandeid naisi. See oleks muutnud vaktsiini enda äärmiselt kalliks," selgitas Arbyn ERR Novaatorile. Vaktsiini vähki ennetav mõju peab selguma edasistes vaatluslikes uuringutes.

Selle asemel uuris töörühm, kas ja kui palju leidus võetud proovides ebanormaalseid rakke. HPV viirus soodustab rakkude nakatamise järel nende vohamist, mis kasvatab mutatsioonide tekkimise riski. Immuunsüsteem ei pruugi suuta hävitada ebanormaalseid rakke piisavalt kiiresti. See omakorda võibki päädida vähi tekkega. Papilloomiviiruse tüübid 16 ja 18 põhjustavad kõigist vähieelsetest seisunditest ja emakaelavähkidest hinnanguliselt 70 protsenti.

Kokku jäi sõelale 26 kliinilist uuringut kirjeldavat tööd. Kokku hõlmasid need veidi enam kui 73 000 tüdrukut või naist. Analüüsi põhjal osutus vaktsiin tõhusaks. Eriti nende naiste seas, kes polnud jõudnud veel enne vaktsineerimist HPV-sse haigestuda.

  1. Vaktsineerimata naistest tuvastati HPV-16'st või HPV-18'st põhjustatud vähieelne seisund 164-l iga 10 000 naise kohta. Vaktsineeritute hulgas esines seda 10 000 naisest keskmiselt vaid kahel.
  2. Erinevus oli nähtav ka siis, kui uuringus ei keskendutud vaid neile kahele papilloomiviiruse tüübile. Vaktsiin langetas vähieelse seisundi esinemissagedust kümne tuhande naise kohta peaaegu kolm korda – 287-lt 106-ni.

Vaktsiini kaitsev mõju oli siiski näha ka juba papilloomiviirusega nakatunud naiste kaasamisel.

  1. HPV-18 või HPV-16-ga seonduvaid vähieelseid seisundeid leiti vaktsineerinutest 10 000 naise kohta 157-l. Vaktsineerimata naiste seas ulatus nende esinemissagedus 341-ni.
  2. Ka kõigil teistel põhjustel tekkinud eelvähkide esinemissagedus langes 10 000 naise kohta 559-lt 391-ni.

Arbyn märkis, et vanemate, 25–45 naiste seas hulgas polnud vaktsiinid sedavõrd tõhusad. "Tegu on ennetava mõjuga vaktsiinidega. Need kaitsevad nakatumiste eest tulevikus, kui kord juba nakatudes pole võimalik sellega olemasolevast nakkusest lahti saada. [...] Enam kui 25-aastaste hulgas on tõenäolisem, et neil on aktiivne suguelu ja seega on suurem ka võimalust nakatuda HPV-sse," sõnas vähiteadlane.

HPV-18'st ja HPV-16'st põhjustatud eelvähkide esinemissagedus langes 25–45-aastaste vanuserühmas vaid 145-lt 107-ni. Seega on oluline, et tüdrukuid vaktsineeritaks juba enne aktiivse suguelu algust.

"Ülevaade annab täiendavat kindlust, et noorte naiste vaktsineerimine kõige olulisemana vähki põhjustava HPV-18 ja HPV-16 vastu vähendab eelvähkide esinemissagedust hüppeliselt. Need vähieelsed seisundid eelnevad aga eluohtlikele emakaelavähkidele. Eelvähi tekkimise ära hoidmisega saad ennetada seega vähi teket," sõnas Margaret Stanley, Cambridge'i ülikooli epiteelbioloogia professor.

Stanley rõhutas lisaks, et metaanalüüsi kohaselt ei tekitanud vaktsiin tõsisemaid tüsistusi, sh närvihaigusi. Neid esines nii vaktsineeritute kui ka vaktsineerimata tüdrukutel ja naistel sama sageli. Tõsi, süstekoha paistetust ja teisi leebemaid kõrvaltoimeid vaktsineeritutel täielikult ennetada ei õnnestunud.

Samal ajal on Soomes läbiviidud uuringus leitud ka esimesi otseseid tõendeid, et HPV-vaktsiin ennetab emakaelavähki ka otseselt.

"Me plaanime kindlasti taoliste ülevaadete koostamisega tulevikus jätkata. Praegu viiakse muu hulgas Hiinas ja Costa Ricas läbi uusi kliinilisi katseid uute vaktsiinidega ja teistes doosides," tutvustas Arbyn tulevikuplaane. Samuti tahavad nad uurida üheksa HPV tüübi vastu kaitsevaid vaktsiine ja nende ennetavat mõju HPV tõttu muu hulgas pärakus, tupes ja peenisel tekkivate vähini viia võivatele haiguskolletele.

Tutvu süstemaatilise ülevaatega täies mahus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: