Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Enneaegsetel lastel on hilisemas elus rohkem ülekaaluga seotud haigusi

Imik
Imik Autor/allikas: PM/Scanpix

Enneaegne sündimine jääb mõjutama kogu edasist elu. Aga seda teavad paljud lapsevanemad ilma värske teadusuuringutagi. Nüüd on aga Iisraeli teadlaste uuringu andmetele tuginedes võimalik öelda, et enneaegsena sündimine kõrgendab riski saada diabeet või mõni ülekaalulisusega seotud tervisehäda.

Parim aeg sündimiseks on 37. ja 41. rasedusnädala vahel. Nii enne kui pärast neid nädalaid sündides võib lapsel esineda tervisehäireid.

Negevis asuva Ben-Gurioni ülikooli teadlaste viimases uuringus tuuakse välja seos 1. tüüpi diabeedi ja ülekaalulisuse  ning enneaegsuse vahel.

Uuringus analüüsiti 225 260 sündi, millest 24 protsenti ehk 54 073 olid enneaegsed. Seejärel kõrvutati laste hospitaliseerimise andmeid kuni nende täiskasvanuks saamiseni.

“Selgus, et enneaegsete rühmas oli oluliselt rohkem lapsi, kes sattusid haiglasse mõne sise- või ainevahetushaiguse tõttu,” selgitas uuringu autor professor Eyal Sheiner. Enneaegsete hulgas esines oluliselt rohkem ülekaalulisust kui tähtaegselt ajal sündinutel.

Ühtlasi täheldasid arstid, et enneaegselt sündinute emadel esines sagedamini kõrgvereõhutõbe ja rasedusaegset diabeeti. Samuti oli enneaegsete hulgas suhtarvuliselt rohkem keisrilõikega sündinuid ning nende sünnikaal oli väiksem.

Varasemategi uuringute tulemused on näidanud seost ema tervisliku seisundi ning lapse hilisema tervise vahel. Sellest võib taas järeldada, et lapse tervist mõjutab juba looteeas ema tervis raseduse ajal.

Uuring ilmus ajakirjas American Journal of Obstetrics and Gynecology.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: