Tiine hiire toit mõjutab järglasi mitu põlve

Foto: Niklas Rhöse/Unsplash

Kui anda hiirele poegade saamise ajal rasvarikast toitu, siis tõuseb ülekaalulisuse ja sõltuvushäire tõenäosus tema poegadel, pojapoegadel ja veel poja-pojapoegadelgi.

Seda on teatud varemgi, et rasvasem toit looma tiinuse ajal võib tömbistada järglaste närvisüsteemi tasustusmehhanismi, mistõttu neid hakkavad rohkem ohustama kaalutõus ja sõltuvused. Daria Peleg-Raibstein Zürichist Šveitsi Konföderatiivsest Tehnikakõrgkoolist ETH ja ta kolleegid tundsid huvi, kas nähtus võiks avalduda ka järgmistes põlvkondades.

Nad hoidsid emashiiri kolm nädalat enne paaritamist ja sestpeale veel kuus nädalat edasi rasvarikkal toidul. Et hiire tiinus vältab umbes kolm nädalat, siis jäi rasvarikka toidu aega sisse ka poegade imetamine. Kui pojad suguküpseks said, lasti isastel neist paarituda täiesti tavalisel toidul hoitud hiireperedest pärit paarilistega ja nende järglastel siis lasti omakordagi normaalset päritolu hiirtega järglasi saada.

Selgus, et veel kolmandaski põlves – esimesest ja teisest rääkimata – oli rasvast toitu saanud esiemaga hiirtel kehakaal kõrgem ja alkoholilembus suurem kui tavalistel hiirtel. Samuti oli neil ajus vähem heatundeainet dopamiini.

Nagu Peleg-Raibstein ja kaasautorid ajakirjas Translational Psychiatry kirjutavad, näitab katsetulemus, kuidas fenotüübilised tunnused võivad isasliini pidi jõudsalt edasi kanduda. Kas ka inimestel neis asjus kõik täpselt nii on nagu hiirtel, see pole veel teada.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: